Zbieżność kół czyli co? – wiedza w pigułce
16 czerwca 2020
Bezpieczny samochód czyli jaki? Na co zwrócić uwagę wybierając bezpieczne auto?
27 lipca 2020
Pokaż wszystkie

Według powszechnej definicji autostrada to droga zaprojektowana i zbudowana z myślą o szybkim transporcie samochodowym. To co ją wyróżnia to fakt braku miejsc przecinających z inną drogą czy torem kolejowym, a także specjalne opłaty. Jedną z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji jaka może nas spotkać na drodze szybkiego ruchu, także autostradzie jest awaria samochodu. Jak zachować się w sytuacji kiedy nasze auto odmówi posłuszeństwa na wskutek awarii? Poznaj nasze wskazówki, które z pewnością sprawią, że zapewnisz bezpieczeństwo sobie i pasażerom.

Jak zabezpieczyć się przed awarią samochodu na autostradzie?

Nikt nie lubi awarii samochodu, ale usterka na autostradzie uniemożliwiająca nam dalszą jazdę jest szczególnie uciążliwa. Po pierwsze tracimy czas – bo przecież pomoc nie pojawi się błyskawicznie tak jak w mieście, po drugie nerwy. Co więcej postój na pasie awaryjnym jest niebezpieczny i ryzykowny ze względu na fakt, że większość pojazdów porusza się z dużą prędkością. Dotyczy to także tirów czy ciężarówek, których droga hamowania jest wydłużona. Dalszego scenariusza chyba nie warto sobie wyobrażać. Tak naprawdę jedyną formą zabezpieczenia przed awarią czy usterką samochodu na autostradzie jest wcześniejszy przegląd w stacji diagnostycznej. Warto go wykonać zwłaszcza kiedy planujemy dłuższą, wakacyjną podróż.

Czy możemy jechać z usterką na autostradzie?

Zacznijmy od tego, że podczas podróży możemy doznać różnego rodzaju usterek od tych poważniejszych jak np. problem z klockami hamulcowymi, poprzez awarię chłodnicy jak i złapanie przysłowiowej gumy. Bez względu jednak na to jaki problem nas spotka jadąc na autostradzie powinniśmy natychmiast zjechać na pas awaryjny. Tutaj musimy zachowywać się racjonalnie patrząc zarówno przez pryzmat bezpieczeństwa własnego, pasażerów, ale także innych użytkowników drogi, którzy podkreślamy to po raz kolejny poruszają się z zawrotną prędkością. Podsumujmy – jeżeli mamy problemy z samochodem na autostradzie – zjedźmy na pas awaryjny.

Zasady postępowania w razie awarii samochodu na autostradzie

Niezależnie od tego czy złapiemy gumę czy dojdzie do poważniejszej awarii np. natury elektronicznej lub mechanicznej w naszym samochodzie istnieje niepisany kodeks postępowania, który mówi nam jak należy zachować się podczas awarii auta na autostradzie. Mądry kierowca, który zastosuje się do tych wskazówek zagwarantuje sobie i pasażerom bezpieczeństwo. Co jednak równie ważne, a o czym nie zawsze pamiętamy warto też mieć na uwadze innych uczestników ruchu drogowego. Jakie to wskazówki? Prezentujemy je poniżej.

Oznakuj miejsce – wystaw trójkąt ostrzegawczy

Po pierwsze zacznijmy od tego, że warto o ile to możliwe wybrać najlepsze dogodnie miejsce do zaparkowania samochodu. Optymalnie będzie to pas awaryjny lub bariera oddzielająca jezdnię od pobocza. Trójkąt ostrzegawczy, zwany także trójkątem odblaskowym to nieodłączny element wyposażenia każdego kierowcy. W takich sytuacjach jak usterka samochodu na autostradzie jest absolutnie niezbędny. Zawsze należy go mieć w bagażniku, więc przed podróżą upewnijmy się, że tak jest. Jeżeli dojdzie już do usterki postarajmy się ustawić go w odległości co najmniej 100 m od pasa awaryjnego lub jezdni – miejsca, gdzie stoi samochód. Jest to obwarowane zarówno przepisami ruchu drogowego, jak i logiką – taka odległość daje nam pewność, że nadjeżdżające samochody zdążą zredukować prędkość.

Upewnij się czy pasażerowie są bezpieczni

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest najważniejsze. Nie ma na świecie nic cenniejszego niż ludzkie życie – w tym przypadku kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Najważniejszą zasadą jest tu przejście na drugą stronę barierki oddzielającej autostradę od pobocza. W niektórych miejscach możemy też spotkać drzwi do ewakuacji z autostrady. Ich zaletą jest to, że dają bezpieczeństwo, wadą, że można je otworzyć tylko od strony drogi! Jeśli się zatrzasną będziemy mieć problem!

Wezwij pomoc – zarządce autostrady lub ubezpieczyciela

Kolejnym ważnym etapem jest wezwanie pomocy na autostradzie. Aby nie stwarzać niepotrzebnie problemów warto skorzystać z telefonu do zarządcy autostrady. Numer możemy znaleźć na bilecie, wjazdu na autostradę.Podczas rozmowy należy podać naszą pozycję na GPS-ie, alternatywnie oznaczenie na słupku kilometrażowym.

Holowanie samochodu na autostradzie

Jeżeli mamy uporządkowaną sytuację z zarządcą możemy wezwać holowanie. Jeżeli nasz pakiet ubezpieczenia daje taką możliwość warto z niej skorzystać. Inną opcją są warsztaty samochodowe, które potrafią nas odholować za 200-250 zł do miejsca naprawy wiedząc, że i tak zarobią na naprawie. Profesjonalnie firmy zajmujące się holowaniem wystawiają najczęściej rachunki na kwotę powyżej 300 zł. Przypominamy, że holowanie na autostradzie jest możliwe tylko przez pojazd do tego uprawniony. Po odholowaniu do pierwszego zjazdu, holowanie może odbywać się już przez każdy inny pojazd.