Jak wydostać auto z zaspy?
20 grudnia 2022
Zimowy płyn do spryskiwaczy – czy warto wymienić płyn na zimę?
2 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Mycie samochodu w zimie jest nieco bardziej problematyczne niż w pozostałych, cieplejszych porach roku, jednak nie oznacza to, że jest zupełnie niemożliwe. Bardzo często kierowcy stają przed pytaniem myć czy nie myć? Oczywiście, że myć, ale odpowiednio. W poniższym artykule pochylamy się nad tematem czystości samochodu w zimie – jak powinno przebiegać mycie auta oraz negatywne skutki jego zaniechania. 

Dlaczego mycie samochodu zimą jest ważne?

Zima to ciężki okres nie tylko dla kierowców, ale również ich samochodów. Auta zimą wystawione są na negatywne działanie czynników takich jak sól lub błoto pośniegowe, które mogą uszkodzić karoserię oraz podwozie. Wbrew pozorom, mycie samochodu w zimie jest bardzo ważne, nawet w chłodniejsze dni, i pomaga przedłużyć żywotność lakieru oraz elementów układu podwozia. Jednak mycie auta powinno być przeprowadzone z głową, z zachowaniem pewnych zasad., które pomogą w uniknięciu problemów z lakierem, wdającą się korozją i zadrapaniami. 

Jak prawidłowo myć auto na mrozie?

Zimą samochód jeszcze bardziej narażony jest na działanie szkodliwych czynników takich jak soli drogowej, piasek i błoto. Zamarznięta na karoserii woda i odpryskujące kawałki piasku, którymi posypane są drogi, mogą bardzo szybko uszkodzić lakier wraz z dolnymi elementami podwozia. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzać regularnie mycie samochodu, nawet jeśli pogoda do tego nie zachęca. 

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić prawidłowo:

  1. Wybierz odpowiedni moment na mycie samochodu. Unikaj mycia samochodu wtedy, gdy jest mróz lub gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. W takich warunkach woda zamieni się natychmiast w lód, co może uszkodzić lakier. Idealnym momentem na mycie samochodu będzie chwila, gdy temperatura powietrza wynosi około 5 stopni Celsjusza lub wyżej. Warto zabezpieczyć również zamki i nie składać lusterek w trakcie mycia – woda, która dostaje się do szczelin może zamarznąć i uniemożliwić poprawne działanie zamka oraz zawiasów.
  2. Przygotuj wszystko, co potrzebne do mycia samochodu. Potrzebować będziesz myjki ciśnieniowej lub wiaderka z ciepłą wodą, gąbki lub szczotki do mycia, płynu do mycia samochodu oraz ręczników papierowych lub mikrofibry do osuszania – jeżeli robisz to we własnym garażu. Zalecamy jednak udanie się na profesjonalną myjnię samochodową, gdzie automatycznie lub z pomocą specjalistów oczyścisz samochód i jednocześnie przypominamy, że mycie auta przed posesją może skończyć się mandatem.
  3. Nieważne, który krok wybierzesz i czy udasz się na automatyczną myjnię, czy zadziałasz sam, zawsze zacznij od dokładnego oczyszczenia samochodu z błota i soli drogowej. Użyj szczotki lub gąbki, aby usunąć brud z opon, nadkoli i zderzaków. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie zanieczyszczenia, ponieważ mogą one uszkodzić lakier podczas mycia, co w dalszej konsekwencji powoduje przyspieszenie procesów korozyjnych.
  4. Użyj myjki ciśnieniowej lub wiadra z ciepłą wodą i płynem do mycia samochodu, aby umyć cały samochód. Zacznij od góry i przesuwaj się stopniowo w dół, aby uniknąć rozlanie się wody na suchych już częściach samochodu.

Nie tylko mycie ale również konserwacja 

Chcąc długo cieszyć się samochodem w dobrym stanie, warto dbać o niego cały rok. Jednak to przede wszystkim trudny okres zimowy i wszelkie poczynione wtedy zaniedbania mogą mieć konsekwencje w dalszym użytkowaniu. Wybierając mycie auta na mrozie, nie można zapomnieć o porządnym osuszeniu samochodu oraz zabezpieczeniu uszczelek.
Po sezonie zimowym warto po jej zakończeniu udać się na przegląd samochodu na sprawdzonej stacji kontroli pojazdów. Wczesne wykrycie korozji oraz innych uszkodzeń zminimalizuje wielkość wydatków na ewentualne naprawy.