Jak wygląda przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy?
11 lutego 2020
Nabijanie klimatyzacji – co to znaczy i dlaczego jest tak ważne
25 lutego 2020
Pokaż wszystkie

Badania techniczne pojazdu osobowego są obowiązkiem każdego kierowcy, bez wyjątku. Zazwyczaj są przeprowadzane raz na rok, wyjątkiem są auta prosto z salonu. Są jednak sytuacje, kiedy musimy udać się na przegląd jeszcze przed wyznaczonym w dowodzie rejestracyjnym terminie. Zdarza się to zwykle, kiedy pojazd brał udział w kolizji bądź wypadku.

Kiedy zostaniemy skierowani na dodatkowe badanie techniczne?

Nie zawsze auto biorące udział w stłuczce jest kierowane przez policję na dodatkowy przegląd. Zdarza się to głównie w przypadkach znacznego uszkodzenia pojazdu, gdzie auto może stwarzać niebezpieczeństwo nie tylko dla kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Czasami też zdarza się, że auta posiadającą instalację LPG mimo niewielkich uszkodzeń wysyłane są na dodatkowe badanie techniczne “na wszelki wypadek”. W takim wypadku funkcjonariusz policji zatrzymuje elektronicznie dowód rejestracyjny pojazdu do czasu wykonania zleconego przeglądu.

Koszty związane z dodatkowym badaniem technicznym

Pokwitowanie otrzymane przez policję nie ma terminu ważności. Badanie powypadkowe kosztuje 95 zł ( + 1 zł opłata CEPiK). W przypadku aut z instalacją gazową wykonanie badania doraźnego butli gazowej jest obowiązkiem po elektronicznym zatrzymaniu dokumentu z powodu wypadku.

Przegląd instalacji LPG wykonuje firma posiadająca uprawnienia TDT (Transportowego Dozoru Technicznego), a koszt takiego badania wynosi około 300 złotych. Jeśli policja skieruje nas na takie badanie, to musimy je wykonać jeśli chcemy odzyskać dowód rejestracyjny pojazdu.

Co powinniśmy wiedzieć podczas powypadkowego przeglądu samochodu?

Po pierwsze dodatkowy przegląd techniczny auta po wypadku nie zwalnia nas z obowiązkowego przeglądu wyznaczonego w dowodzie rejestracyjnym. Nawet jeśli badanie powypadkowe mamy w tym samym tygodniu, co coroczny obowiązkowy przegląd. W takiej sytuacji musimy wykonać oba badania. Najpierw powypadkowe, a następnie coroczne. Po drugie musimy się liczyć z możliwością dopłaty dodatkowej składki ubezpieczeniowej. Po wypłacie świadczenia z polisy firma ubezpieczeniowa obniża swoją odpowiedzialność o wypłaconą kwotę, co może spowodować brak środków w przypadku kolejnych wypadków. Stąd dodatkowa opłata.