Badanie psychologiczne dla kierowców transportu drogowego z uprawnieniami do przewozu rzeczy można wykonać w naszym ośrodku szkoleniowym Auto Zyk w Poznaniu. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą psychologów, a także specjalistycznymi narzędziami diagnostycznymi, dzięki czemu badanie przebiegnie szybko, sprawnie i profesjonalnie.

Badania psychologiczne do przewozu rzeczy ─ co należy wiedzieć?

Praca kierowcy transportu drogowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego każda osoba decydująca się na tego typu zawód powinna dysponować nienagannym stanem zdrowia ─ zarówno fizycznym, jak i psychicznym. 

Badania psychologiczne kierowców wykonujących przewóz rzeczy regulują przepisy ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. 2013 poz. 1414). Ich zakres obejmują badania ogólnego stanu zdrowia, jak i specjalistyczne konsultacje, w tym badanie psychologiczne. 

Badanie psychologiczne dotyczy oceny sprawności psychoruchowej, a dokładniej radzenia sobie w sytuacjach stresujących, reakcje na bodźce zewnętrzne oraz zdolność do przewidywania zachowań innych osób poruszających się na drodze. 

Badanie psychologiczne kierowcy transportu do przewozu rzeczy — kiedy wykonać?

Pierwsze badanie psychologiczne kierowcy z uprawnieniami do przewozu rzeczy powinno odbyć się jeszcze przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Kolejne badania okresowe muszą się odbywać:

  • co 5 lat dla kierowców przed ukończeniem 60 roku życia;
  • co 2,5 roku (30 miesięcy) dla kierowców po ukończeniu 60 roku życia. 

Standardowy czas wykonywania badania psychologicznego z kwalifikacją do przewozu rzeczy trwa około 1 godziny, a jego całkowity koszt to 150 zł.