Przyczepa kempingowa określa się ustawowo jako przyczepę specjalną. Mimo tego faktu, każdy przegląd przyczepy kempingowej zaczyna się dokładnie w ten sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku innego pojazdu.

Przegląd techniczny przyczepy kempingowej – co jest sprawdzane na początku?

Tak, jak ma to miejsce w przypadku samochodów czy jednośladów, na samym początku przeglądu technicznego przyczepy kempingowej, sprawdzane są tablice rejestracyjne. Muszą być one zamocowane w odpowiedni sposób. Numer VIN także musi być zgodny z tym, który figuruje w dowodzie rejestracyjnym przyczepy oraz na tabliczce znamionowej.

Kiedy zostaną one sprawdzone, następuje badanie techniczne przyczepy kempingowej. Tutaj, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych, sprawdzane są przede wszystkim koła i ich ogumienie, jak również wszelkie układy sterowania. Ze względu na to, że przyczepą kempingową poruszamy się po najróżniejszych powierzchniach, ogumienie musi być w stanie idealnym. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o układy związane z jej sterowaniem.

Oczywiście, nie możemy w żadnym wypadku zapominać o kwestiach dotyczących prawidłowego funkcjonowania świateł. Przyczepa kempingowa, musi być bardzo dobrze oznakowana, aby nie stanowiła żadnego zagrożenia na drodze.

Czego nie zawiera przegląd techniczny przyczepy kempingowej, a powinno być sprawdzone?

Oprócz tego, że w przyczepie kempingowej sprawdzane są wszelkie kwestie dotyczące jej prawidłowego funkcjonowania na drodze, bardzo ważne jest to, aby zadbać o odpowiedni stan techniczny części mieszkalnej.

Warto zatem sprawdzić wszelkie instalacje, które są tam zamontowane: elektrykę, kanalizację, jeśli takowa tam jest czy gaz – zależnie od tego, co dokładnie mamy podłączone w naszej przyczepie. Przed rozpoczęciem sezonu, warto też gruntownie posprzątać w części mieszkalnej przyczepy. W ten sposób, zapobiegniemy temu, że będą się w niej rozwijały różnego rodzaju bakterie czy drobnoustroje. To z pewnością korzystnie wpłynie na stan naszego zdrowia.

Przyczepa kempingowa z racji tego, że jest przyczepą specjalna musi przejść badanie zawsze co roku. Data kolejnego badania znajdzie się na pieczątce, którą otrzymamy po wizycie w stacji kontroli pojazdów.