W AUTO ZYK w Poznaniu sprawdzimy jakość ogumienia oraz ustawimy geometrię kół. Zapraszamy na wizytę w naszej stacji kontroli pojazdów. Podczas wizyty dokonujemy pomiaru oraz sprawdzenia elementów zawieszenia. Pomiar wskaże nam, co jest do ustawienia - sama zbieżność czy już pełna geometria (zbieżność przód + tył, kąty pochyleń koła, kąty wyprzedzenia sworznia zwrotnicy).

W największym uproszczeniu zbieżność kół jest wartością, która określa, czy koła tylne oraz przednie są położone względem siebie na równi. Odchylenia od normy są przez kierowcę odczuwalne, w przypadku kiedy do jazdy w linii prostej, konieczne jest manewrowanie kierownicą. Samochód, zamiast jechać prosto, będzie delikatnie skręcał na boki. Jest to sygnał, żeby jak najszybciej zgłosić się do warsztatu i rozwiązać istniejący problem.

Zbieżność kół – po co ją sprawdzać?

Zbieżność kół warto kontrolować przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo. Wiele osób zaniedbuje tego rodzaju kontrolę pojazdu. Najczęściej sprawdzane są hamulce, amortyzatory, rozrząd, ale niekoniecznie ustawienie zbieżności kół. Takie podejście stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla kierowcy i pasażerów jak i innych użytkowników ruchu drogowego. Zachęcamy do umawiania się na ustawienie zbieżności w naszej stacji diagnostycznej w Poznaniu dzięki czemu uzyskacie Państwo sprawny, bezpieczny w użytkowaniu samochód, a co się z tym wiąże, komfortową jazdę.

Skutki braku zbieżności kół

Trzeba mieć świadomość tego, że problemy z utrzymaniem linii prostej podczas jazdy to nie jedyny skutek braku zbieżności kół. Kolejnym jest nierównomierne zużywanie się opon, które będą wymagały wymiany szybciej, niż miałoby to miejsce wówczas, gdyby zbieżność kół była prawidłowa. Zwiększony opór toczenia to większe spalanie, które będzie przyczyniało się do wyższej częstotliwości tankowania samochodu. Nie warto narażać się na takie dodatkowe koszty, tym bardziej że brak właściwej zbieżności kół będzie się przekładał na mniejszy komfort i bezpieczeństwo podróży. Opony będą miały mniejszą przyczepność, a reakcja kierowcy podczas wykonywania takich manewrów, jak wchodzenie w zakręty, będzie opóźniona.

Ustawień zbieżności nie trzeba kontrolować co miesiąc, wystarczy, że będziemy o tym pamiętać raz w roku. Ustawienie geometrii kół najlepiej łączyć jest ze zmianą opon, na przykład z letnich na zimowe lub odwrotnie. Ponadto zalecamy, aby komputerowa geometria kół przeprowadzana była zwłaszcza po wymianie elementów zawieszenia. Może się jednak zdarzyć, że pewne odchylenia od normy w zbieżności i geometrii pojawią się również po najechaniu na dziurę na drodze z dużą prędkością. W przypadku kiedy tor ruchu samochodu nie pokrywa się z osią, konieczna jest wizyta w serwisie.

Geometria kół w Auto Zyk - Poznań i Dąbrowa

W naszym warsztacie w Poznaniu wykonujemy geometrię kół samochodów osobowych, natomiast w Dąbrowie jesteśmy w stanie przeprowadzić usługę praktycznie na wszystkich typach pojazdów. Ustawimy geometrie kół samochodom osobowym, busom, autobusom i ciężarówkom.

Zarówno w Poznaniu jak i Dąbrowie działamy na profesjonalnych maszynach. Operujemy na najnowocześniejsze urządzenie dostępnych w Polsce do ustawiania geometrii marki HUNTER.

Samochód wjeżdża na specjalne stanowisko, a następnie do każdego koła podłączamy głowice pomiarowe. Komputer sprawdza geometrię, odczytuje parametry i wyświetla zbieżność. W przypadku nieprawidłowości w odpowiedni sposób ustawiamy zbieżność lub dalsze parametry geometrii, a tym samym zwiększamy żywotność opon, komfort jazdy i bezpieczeństwo podróżnych. Regularna diagnostyka zawieszenia to absolutna konieczność. W trosce o pojazd, ale i o swoje bezpieczeństwo.