Do zachowania przyczepności na drodze podczas poruszania się samochodem nie wystarczą sprawne hamulce i przepisowa prędkość. Równie ważne jest regularna wymiana opon, aby były one dostosowane do panującej pory roku oraz właściwie ustawiona geometria kół. Poznań nie może pochwalić się najlepszej jakości drogami, dlatego jest to ważne nie tylko zimą.

W największym uproszczeniu zbieżność kół jest wartością, która określa, czy koła tylne oraz przednie są położone względem siebie na równi. Odchylenia od normy są przez kierowcę odczuwalne w przypadku, kiedy do jazdy w linii prostej konieczne jest manewrowanie kierownicą. Samochód, zamiast jechać prosto, będzie delikatnie skręcał na boki. Jest to sygnał, żeby jak najszybciej zgłosić się do warsztatu i rozwiązać istniejący problem.

Ustawianie zbieżności kół w Poznaniu

Zachęcamy do umawiania się na ustawienie zbieżności w naszej stacji diagnostycznej w Poznaniu dzięki czemu uzyskacie Państwo sprawny, bezpieczny w użytkowaniu samochód, a co się z tym wiąże, komfortową jazdę.

Zbieżność kół – po co ją sprawdzać?

Zbieżność kół warto kontrolować przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo. Wiele osób zaniedbuje tego rodzaju kontrolę pojazdu. Najczęściej sprawdzane są hamulce, amortyzatory, rozrząd, ale niekoniecznie ustawienie zbieżności kół. Takie podejście stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla kierowcy i pasażerów jak i innych użytkowników ruchu drogowego.

Skutki braku zbieżności kół

Trzeba mieć świadomość tego, że problemy z utrzymaniem linii prostej podczas jazdy to nie jedyny skutek braku zbieżności kół. Kolejnym jest nierównomierne zużywanie się opon, które będą wymagały wymiany szybciej, niż miałoby to miejsce wówczas, gdyby zbieżność kół była prawidłowa. Zwiększony opór toczenia to większe spalanie, które będzie przyczyniało się do wyższej częstotliwości tankowania samochodu. Nie warto narażać się na takie dodatkowe koszty, tym bardziej że brak właściwej zbieżności kół będzie się przekładał na mniejszy komfort i bezpieczeństwo podróży. Opony będą miały mniejszą przyczepność, a reakcja kierowcy podczas wykonywania takich manewrów, jak wchodzenie w zakręty, będzie opóźniona.

Ustawień zbieżności nie trzeba kontrolować co miesiąc, wystarczy, że będziemy o tym pamiętać raz w roku. Ustawienie geometrii kół najlepiej łączyć jest ze zmianą opon, na przykład z letnich na zimowe lub odwrotnie. Ponadto zalecamy, aby komputerowa geometria kół przeprowadzana była zwłaszcza po wymianie elementów zawieszenia. Może się jednak zdarzyć, że pewne odchylenia od normy w zbieżności i geometrii pojawią się również po najechaniu na dziurę na drodze z dużą prędkością. W przypadku kiedy tor ruchu samochodu nie pokrywa się z osią, konieczna jest wizyta w serwisie.

Komputerowa geometria kół - Poznań Grunwald i Dąbrowa

W naszym warsztacie w Poznaniu - Grunwald - wykonywana jest geometria kół samochodów osobowych. W Dąbrowie (k. Poznań) jesteśmy w stanie przeprowadzić usługę praktycznie na wszystkich typach pojazdów. Ustawimy zbieżność i geometrie samochodom osobowym, busom, autobusom i ciężarówkom.

Zarówno w Stacja Diagnostyczna Poznań Grunwald, jak i ta w Dąbrowie posiada profesjonalne maszyny. Operujemy na najnowocześniejsze urządzeniach dostępnych w Polsce marki HUNTER. Komputerowa geometria kół jest dzięki temu szczególnie dokładna.

Ustawianie geometrii i zbieżności kół - Poznań/Dąbrowa - przebieg

Samochód wjeżdża na specjalne stanowisko, a następnie do każdego koła podłączamy głowice pomiarowe. Komputer sprawdza geometrię, odczytuje parametry i wyświetla zbieżność. W przypadku nieprawidłowości w odpowiedni sposób ustawiamy zbieżność lub dalsze parametry geometrii, a tym samym zwiększamy żywotność opon, komfort jazdy i bezpieczeństwo podróżnych. Regularna diagnostyka zawieszenia to absolutna konieczność. W trosce o pojazd, ale i bezpieczeństwo - swoje i innych.