Elementy, które muszą zostać sprawdzone podczas przeglądu technicznego ciągnika uregulowane są kodeksem ruchu drogowego. Ważną informacją jest ta, że ciągnik swój pierwszy przegląd, musi przejść najpóźniej po 3 latach od dnia rejestracji. Po tym okresie należy wykonać pierwszy przegląd, który będzie ważny kolejne 2 lata. Każdy kolejny przegląd ciągnika rolniczego również odbywać powinien się co dwa lata. Żeby nie zapomnieć, kiedy musimy wykonać przegląd techniczny ciągnika, na karcie, którą podamy w czasie pierwszego przeglądu, otrzymamy pieczątkę. Będzie na niej data do której wykonać należy kolejny przegląd.

Przegląd ciągnika – jak wygląda?

Paradoksalnie przegląd ciągnika jest bardzo zbliżony do przeglądu samochodu osobowego, przynajmniej, jeśli chodzi o elementy, które podlegają kontroli.

Na samym początku, kontrolowane są tablice rejestracyjne. Specjaliści sprawdzają, czy są one odpowiednio solidnie zamocowane.

Kolejną kwestią, jest sprawdzenie numeru VIN. Tutaj, bardzo ważne jest to, czy numer ten jest identyczny z tym, który figuruje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i na tabliczce znamionowej.

Po wykonaniu tych czynności, fachowcy zajmują się kontrolą kwestii technicznych, związanych z prawidłowym funkcjonowaniem ciągnika.

Przegląd techniczny ciągnika – co jest sprawdzane?

Podstawą, jeśli chodzi o przegląd techniczny ciągnika, jest dokładne sprawdzenie tego, jak działają hamulce. To analogiczne działanie, jak w przypadku samochodu osobowego. Bardzo ważne jest także sprawdzenie grubości okładzin, stanu elektryki oraz przewodów. Nie można też pominąć sprawdzenia poziomu płynu hamulcowego – to bardzo ważne! Nie każdy wie, że w czasie przeglądu technicznego ciągnika, sprawdzana jest jego szkodliwość dla środowiska. Co to dokładnie oznacza? Chodzi przede wszystkim o zadymienie. W tym celu sprawdzany jest silnik oraz układ wydechowy.

W czasie przeglądu technicznego ciągnika, kontrolowany jest także ogólny stan pojazdu. Specjaliści, bardzo skrupulatnie sprawdzają maskę i inne elementy związane z konstrukcją pojazdu. Ważne jest to, czy nie wdziera się tam rdza a tym samym – czy elementy te nie będą negatywnie wpływały na prawidłowe i bezpieczne działanie pojazdu.

Jednymi z elementów, jeśli chodzi o przeprowadzenie kompletnego przeglądu technicznego ciągnika, jest dokładne sprawdzenie stanu ogumienia oraz tego, jak działają światła. Prawidłowa jakość ogumienia ciągnika jest bardzo ważna z tego względu, że porusza się on po bardzo zróżnicowanych i nierzadko trudnych nawierzchniach. Właściwa jakość ogumienia jest zatem kluczowa dla bezpieczeństwa.