Samochody ciężarowe do 3,5 ton stanowią spory procent pojazdów, które poruszają się po polskich drogach. Nazywane są zamiennie samochodami dostawczymi. Ich właściciele, podobnie jak wszystkich innych pojazdów, muszą pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądów technicznych. Nie chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo osób, które zasiądą za ich kierownicą, ale też o sam obowiązek, jaki nakłada na właścicieli polskie prawo.

Kiedy należy wykonać przegląd samochodu ciężarowego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przegląd nowej ciężarówki poniżej 3,5 tony, podobnie jak pozostałych pojazdów, które są całkowicie nowe, powinien odbyć się przed upływem 3 lat od od dnia pierwszej rejestracji pojazdu niezależnie czy pierwsza rejestracja odbyła się w kraju czy za granicą.

Tak więc kupując samochód dostawczy w salonie, przez 3 pierwsze lata nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy. Po tym okresie należy wykonać pierwszy przegląd. Zarówno dla samochodów i osobowych jak i ciężarowych jest on ważny kolejne 2 lata, ale nie dłużej niż 5 lat od daty pierwszej rejestracji. Następnie przegląd powinny przechodzić co rok.

Ponad to, co rok trzeba wybierać się na przegląd ciężarówką wyposażoną w instalację LPG i nie ma tu znaczenia, czy jest to zupełnie nowy samochód, czy używany.

Jak wygląda badanie techniczne samochodu ciężarowego?

Chcąc przeprowadzić przegląd techniczny samochodu ciężarowego, trzeba wybrać się do podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów. Sam przegląd trwa około pół godziny.

[Na przegląd ciężarówki w stacji kontroli pojazdów Auto Zyk zapraszamy od pn-pt od 8.00 do 20.00, soboty od 8.00 do 14.00]

W czasie przeglądu, tak jak w przypadku każdego innego pojazdu, diagnosta przeprowadza kontrolę jego podzespołów i układów, a także sprawdza pozostałe wyposażenie ciężarówki. Każdy pojazd wyposażony jest w dwie cechy identyfikacyjne - nr VIN i tabliczkę znamionową. Oba identyfikatory muszą być zgodne z danymi zawartymi w dowodzie i systemem CEPIK. Ponadto stan ogólny pojazdu nie może pod żadnym względem zagrażać bezpieczeństwu na drodze innym uczestnikom ruchu, a także środowisku.

Należy mieć na uwadze to, że przegląd samochodu ciężarowego obejmuje układ hamulcowy, kierowniczy i wydechowy, a także silnik, zawieszenie, nadwozie oraz oświetlenie. Diagnosta bierze pod uwagę nawet tak szczegółowe elementy, jak pasy, które też mają duży wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Samochód ten musi być wyposażony w gaśnicę i trójkąt. Przeprowadzane badanie techniczne samochodu ciężarowego ma również na celu dokonanie oceny zużycia opon. Tak więc sprawność tego auta analizowana jest w stopniu bardzo szczegółowym.

Zdarzają się sytuacje, kiedy samochód ciężarowy nie przechodzi przeglądu rejestracyjnego. Ma to miejsce, gdy diagnosta odnajduje w tym aucie jakieś usterki. Dzieli się je na drobne, istotne oraz te, które stwarzają zagrożenie.

Należy pamiętać, że z drobnymi usterkami samochód ciężarowy przechodzi przegląd techniczny. Jego właściciel musi się tylko zobowiązać do wyeliminowania ich i to tak szybko, jak jest to możliwe. Problem pojawia się natomiast w momencie, w którym usterki są istotne drobne Wtedy wynik badania technicznego ciężarówki jest negatywny, a właściciel pojazdu ma 14 dni na wykonanie badania poprawkowego. Koszt to w takim przypadku 21 zł. Niezależnie od ilości stwierdzonych usterek, po upływie 14 dni pojazd ciężarowy musi przejść pełnopłatne badanie techniczne. Przy usterkach istotnych nie jest konfiskowany dowód rejestracyjnych.

Diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny, a następnie wysyła go do wydziału komunikacji tylko i wyłącznie przy usterkach stwarzających zagrożenie. W takim przypadku nie pozostaje właścicielowi nic innego, jak naprawić samochód, aby sprawdzić i ocenić jego stan w czasie ponownego przeglądu technicznego ciężarówki. Dopiero w tym momencie jest szansa na odzyskanie dowodu i dopuszczenie auta do jazdy.

Ile kosztuje przegląd samochodu ciężarowego?

Osoby, które od niedawna są właścicielami samochodów o wadze do 3,5 t, nierzadko dopytują, ile kosztuje badanie techniczne. Cena przeglądu ciężarówki wynika z cennika urzędowego. WYNIKA Z CENNIKA URZĘDOWEGO, NIEZMIENNEGO OD KILKUNASTU LAT. NA TĄ CHWILE NIC NIE ZWIASTUJE ABY MIAŁO SIĘ TO ZMIENIĆ. Badanie pojazdu do 3,5 tony - niezależnie czy chodzi o pojazd ciężarowy specjalny czy osobowy - o ile nie posiadają instalacji gazowej - wynosi 99 zł.

Niektóre samochody ciężarowe dodatkowo posiadają naczepę. Do popularnych należą te powyżej 750 kg. I one muszą być poddawane regularnym przeglądom. Badanie techniczne naczepy są obowiązkowe z uwagi na to, że najczęściej służą do przewożenia ciężkich towarów i ładunków o dużych rozmiarach.

Ile kosztuje przegląd naczepy?

Nie ma stałego cennika. Ceny zależą od całkowitej masy dopuszczalnej transportowanego na niej towaru.

  • do DMC 3,5 tony, koszt przeglądu naczepy to 79zł,
  • powyżej 3,5 tony ale do 16 ton, koszt to 164 zł,
  • powyżej 16 ton, dopuszczalnej masy całkowitej cena przeglądu naczepy wyniesie 178 zł.

Jak przebiega przegląd techniczny naczepy?

Przegląd techniczny naczepy rozpoczyna się od sprawdzenia tablic rejestracyjnych i zgodności numeru VIN oraz identyfikatora na tabliczce znamionowej. Dopiero później specjaliści przechodzą do kontroli instalacji elektrycznej. Badaniom poddawane są przewody, którymi przyczepa jest łączona z samochodem ciężarowym. Dodatkowo sprawdzane są hamulce, oświetlenie i ogumienie.

Przyczepy lekkie - do 750 kg DMC - nie muszą być poddawane badaniom technicznym. W ich przypadku termin kolejnego przeglądu określa się jako "bezterminowy".

Przegląd przyczepy powyżej 750 kg obejmuje stan podwozia i wszelkie zatrzaski, które mają zabezpieczać drzwi przed otwarciem.

Przegląd samochodu ciężarowego i naczepy w stacji kontroli pojazdów

Nasza profesjonalna stacja kontroli pojazdów zapewnia kompleksową obsługę w zakresie sprawdzania stanu technicznego samochodów ciężarowych oraz naczep. Wszystko można załatwić w jednym miejscu, podczas tej samej wizyty.