Jak wygląda przegląd motocykla w SKP Poznań lub OSKP Dąbrowa

Okresowy przegląd techniczny motocykla przebiega podobnie jak w przypadku wszystkich innych pojazdów. Badanie ma przede wszystkim na celu sprawdzenie stanu technicznego motoru i tych elementów, które są w jego konstrukcji najważniejsze. Posiadaczy jednośladów przegląd motocykla, czeka każdego roku.

Na przegląd techniczny motocykla nie musi jechać osobiście właściciel pojazdu. Nie ma takiego obowiązku. Co więcej, diagnosta nie sprawdza obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Koszt przeglądu motocykla to 62 zł + obowiązkowy 1 zł opłaty CEPiK

Badanie techniczne motocykla - przebieg

Przegląd techniczny motocykla rozpoczyna się od weryfikacji stanu tablic rejestracyjnych, a także zgodność numeru z numerami znajdującymi się w dowodzie rejestracyjnym - zgodności numeru VIN oraz identyfikatora na tabliczce znamionowe.

Samo badanie techniczne motocykla również składa się z wielu czynności weryfikacyjnych, które wykonywane są przez diagnostę. W pierwszej kolejności odczytuje numery ramy i porównuje je z numerami widniejącymi w dowodzie rejestracyjnym. Następnie diagnosta ocenia stan amortyzatorów i skuteczność hamulców. Bada skład spalin, a także dokonuje pomiaru poziomu hałasu. W pojazdach dwuosobowych sprawdzane jest też to, czy posiadają one podnóżki dla pasażerów. W czasie przeglądu pod uwagę brana jest sprawność i ustawienie świateł.

Przegląd okresowy motocykla pozwala w miarę wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Małe problemy wykryte podczas badania technicznego nikogo nie powinny martwić.

Należy mieć na uwadze to, że pierwszy przegląd motocykla wykonuje się przed upływem 3 lat od rejestracji. Jest on ważny kolejne 2 lata, ale nie dłużej niż 5 lat od daty pierwszej rejestracji. Następnie badanie techniczne motocykla powinno być wykonany co rok. Tak nakazuje prawo.

Nieprzestrzeganie obowiązku regularnego przeprowadzania przeglądu motocykla zagraża bezpieczeństwu kierowcy i pasażera, a także innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto grozi bolesnym mandatem.

Ile kosztuje przegląd motocykla?

Przegląd motocykla wykonuje się w podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów. Koszt przeglądu motoru to dokładnie 63 zł (62 zł + obowiązkowy 1 zł opłaty CEPiK).

Trzeba pamiętać o tym, że brak przeglądu rejestracyjnego motocykla grozi mandatem w wysokości do 500 zł. Ryzykowanie nie będzie w tym przypadku opłacalne. Nie wspominając już o tym, że może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Przegląd motocykla 125 - motoroweru

Motocykle do pojemności 125 cm3 rejestrowane są jako motorowery, potocznie z kolei określane jako skutery. Przegląd techniczny motocykla do pojemności 125 wygląda niemal identycznie jak w przypadku pojazdu o mocniejszym silniku. Diagnosta zwraca tu jednak szczególną uwagę na wahacz tylnego koła, który jest, jak wiadomo, zintegrowany z jednostką napędową.

Cena przegląd skutera to 51 zł, a badanie techniczne jest ważne na 2 lata.