Samo badanie techniczne motocykla również składa się z wielu czynności weryfikacyjnych, które wykonywane są przez diagnostę. W pierwszej kolejności odczytuje numery ramy i porównuje je z numerami widniejącymi w dowodzie rejestracyjnym.

Następnie diagnosta ocenia stan amortyzatorów i skuteczność hamulców. Bada skład spalin, a także dokonuje pomiaru poziomu hałasu.

W pojazdach dwuosobowych sprawdzane jest też to, czy posiadają one podnóżki dla pasażerów. W czasie przeglądu pod uwagę brana jest sprawność i ustawienie świateł.

Przegląd okresowy motocykla pozwala w miarę wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Małe problemy wykryte podczas badania technicznego nikogo nie powinny martwić.

Przegląd zerowy motocykla

Należy mieć na uwadze to, że pierwszy przegląd motocykla wykonuje się przed upływem 3 lat od rejestracji. Jest on ważny kolejne 2 lata, ale nie dłużej niż 5 lat od daty pierwszej rejestracji. Następnie przegląd rejestracyjny motocykla powinien być wykonany co rok. Tak nakazuje prawo.

Nieprzestrzeganie obowiązku regularnego przeprowadzania przeglądu motocykla zagraża bezpieczeństwu kierowcy i pasażera, a także innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto grozi bolesnym mandatem.

Ile to kosztuje przegląd motocykla?

Przegląd motocykla wykonuje się w podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jeżeli ktoś zastanawia się, gdzie zrobić przegląd motocykla i czy musi to być konkretny punkt, powinien wiedzieć, że nie ma w tym przypadku żadnych konkretnych wytycznych. Ważne jest to, aby miejsce, w którym pojazd ten będzie poddawany badaniu technicznemu miał stosowne uprawnienia i był do tego przystosowany. Koszt przeglądu motoru to dokładnie 63 zł (62 zł + obowiązkowy 1 zł opłaty CEPiK).

Trzeba pamiętać o tym, że brak przeglądu grozi mandatem w wysokości do 500 zł. Ryzykowanie nie będzie w tym przypadku opłacalne. Nie wspominając już o tym, że może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Przegląd motocykla 125 - motoroweru

Motocykle do pojemności 125 cm3 rejestrowane są jako motorowery, potocznie z kolei określane jako skutery. Przegląd techniczny motocykla do pojemności 125 wygląda niemal identycznie jak w przypadku pojazdu o mocniejszym silniku. Diagnosta zwraca tu jednak szczególną uwagę na wahacz tylnego koła, który jest, jak wiadomo, zintegrowany z jednostką napędową.

Cena przegląd skutera to 51 zł, a badanie techniczne jest ważne na 2 lata.

Okresowe badanie techniczne motocykla nie takie straszne

Okresowy przegląd techniczny motocykla przebiega podobnie jak w przypadku wszystkich innych pojazdów. Badanie ma przede wszystkim na celu sprawdzenie stanu technicznego jednośladu i tych elementów, które są w jego konstrukcji najważniejsze. Posiadaczy jednośladów przegląd okresowy motocykla, czeka każdego roku.