Przegląd techniczny pojazdów specjalnych rozpoczyna się od weryfikacji tablic rejestracyjnych. Muszą być one odpowiednio zamocowane, w taki sposób, aby nie było możliwości ich odczepienia. Kolejną, bardzo ważną kwestią jest numer VIN. Tak, jak w przypadku każdego innego pojazdu, numer VIN musi być zgodny z tym, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i na tabliczce znamionowej. To jednak dopiero początek, jeśli chodzi o właściwe przeprowadzenie przeglądu technicznego.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu specjalnego – co wchodzi w jego skład?

Kiedy tablice rejestracyjne oraz numer VIN zostaną skrupulatnie sprawdzone, uprawniony diagnosta samochodowy w okręgowej stacji kontroli pojazdów przechodzi do badania technicznego pojazdu specjalnego. Zasadniczo, taki przegląd nie różni się za bardzo od klasycznego przeglądu auta osobowego. Tak samo, jak w przypadku “osobówki”, pojazdy specjalne muszą zostać skrupulatnie sprawdzone pod kątem sprawności technicznej. Tym samym, podstawową czynnością w czasie wykonywania przeglądu technicznego, jest sprawdzenie hamulców oraz innych układów wewnątrz auta. Bardzo ważne jest także to, czy system elektroniki zamontowanej w pojeździe specjalnym działa bez zarzutów. W przypadku pojazdów specjalnych jest to kluczowe przede wszystkim ze względu na sygnalizatory dźwiękowe. Samochody policyjne, straży pożarnej czy wreszcie karetki muszą mieć działające sygnalizacje. Tylko w tym przypadku, mogą one spełniać swoją rolę.

Przegląd techniczny pojazdów specjalnych obejmuje zarówno elementy techniczne ale i wyposażenie

W przypadku pojazdów specjalnych, w czasie przeglądu, dokonuje się nie tylko kontroli jakości elementów odpowiedzialnych za prawidłowe działanie pojazdu. Bardzo istotne jest także to, w jakim stanie jest ich wyposażenie. Dlatego też ważne jest to aby sprawdzić – szczególnie w przypadku karetek i wozów straży pożarnej, czy wszystkie elementy związane z prawidłowym działaniem elementów definiujących dany pojazd, działają bez zarzutu. W przypadku wozu straży pożarnej, będzie to przede wszystkim sprawny wąż, drabina, czy inne elementy, w które pojazd jest wyposażony.

Jak często należy wykonywać przegląd techniczny pojazdów specjalnych?

Okresowe badanie techniczne dla pojazdów specjalnych jest obowiązkiem ustawowym i musi zostać wykonane co roku natomiast wielu właścicieli decyduje się na sprawdzanie stanu technicznego częściej. Dlaczego?

Przede wszystkim, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo związane z poruszaniem się takim pojazdem po drodze.