GDZIE WYKONAĆ PRZEGLĄD SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?
Badanie techniczne samochodu elektrycznego może zostać wykonane w każdej stacji kontroli pojazdów. Przebiega on w standardowy sposób, czyli podczas badania fachowcy sprawdzają, czy wszystkie niezbędne dla bezpieczeństwa układy w samochodzie elektrycznym działają prawidłowo.
Badania techniczne aut elektrycznych - co je wyróżnia?
Różnica pomiędzy badaniem technicznym pojazdu elektrycznego, a napędzanego benzyną czy olejem napędowym sprowadza się do braku konieczności weryfikacji jakości spalin. W końcu w aucie elektrycznym nie odbywa się spalanie paliwa więc nie powstają żadne wyziewy.
Kierowca przed rozpoczęciem badania ma obowiązek okazania dowodu rejestracyjnego pracownikowi.
Ile trwa przegląd auta elektrycznego?
Przeciętny czas trwania przeglądu auta elektrycznego to kilkadziesiąt minut w zależności od przeprowadzającego badanie. Czas ten jest krótszy niż ten potrzebny na badanie rejestracyjne pojazdu z silnikiem spalinowym. Jest to związane z tym, że samochód napędzany paliwem poddawany jest też testom związanym z poziomem emisji spalin (nie może on przekraczać europejskich norm). W aucie elektrycznym tego rodzaju badanie się nie odbywa.
Przegląd samochodu elektrycznego krok po kroku
Podczas przeglądu fachowcy dokonują analizy najważniejszych układów w samochodzie. Sprawdzane jest chociażby ogumienie. Testom podlegają także układ kierowniczy i, hamulcowy – zwraca się uwagę na każdy element tych układów. Osobne badanie dotyczy wszystkich rodzajów oświetlenia, bo również od ich sprawności może zależeć bezpieczeństwo poruszania się po drogach w różnych warunkach pogodowych. Kontroluje się też stan elementów podwozia.
PODSUMOWANIE
Jak każde inne auto uczestniczące w ruchu drogowym, także i samochód elektryczny musi być w stu procentach sprawny, a przez to bezpieczny nie tylko dla kierującego i pasażerów, ale też dla innych uczestników ruchu.
Przegląd samochodów elektrycznych to standardowe badanie techniczne przeprowadzane w stacjach kontroli pojazdów. Musi być wykonywane regularnie, gdyż potwierdzona sprawność wszystkich układów w aucie gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Właściciele aut elektrycznych spędzą w stacji kontroli pojazdów nieco mniej czasu, bo nie dotyczy ich badanie poziomu emisji spalin. Samochody takie są jednak dokładnie kontrolowane, jeśli chodzi o sprawność układu napędowego, hamulcowego, jakość oświetlenia i ogumienia.