Każdy kandydat na kierowcę autobusu, ale także osoba posiadająca już takie kwalifikacje powinna przechodzić okresowe badania psychologiczne. Ich celem jest określenie predyspozycji psychosomatycznych osoby badanej, a w szczególności szybkości reakcji na bodźce, koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej. 

Badania psychologiczne na kierowcę kat. D, D+E możesz wykonać w naszej poradni Auto Zyk w Poznaniu. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, w której skład wchodzą psychologowie transportu, oraz posiadamy niezbędne narzędzia diagnostyczne, które umożliwiają nam rzetelnie i profesjonalnie przeprowadzenie badania.  

Badania kierowców kat. D, D+E  – kto powinien wykonać?

Badanie psychologiczne na kierowcę autobusu i przewóz osób powinny wykonać osoby: 

  • ubiegające się o uzyskanie uprawnienia  na prawa jazdy kat. D (+E)
  • przedłużające ważność uprawnienia  na prawa jazdy kat. D (+E)
  • podchodzące do kursu kwalifikacji wstępnej
  • kierowcy wykonujący przewóz osób. 

Każde przeprowadzone badanie psychologiczne na kierowcę autobusu kończy się wydaniem stosownego zaświadczenia o braku/istnieniu przeciwwskazań do wykonywania zawodu, od strony psychologicznej. 

Jak przygotować się do badania?

Aby dobrze wypaść na badaniu psychologicznym na kierowcę autobusu, należy przyjść w pełni wypoczętym i zdrowym. Co ważne na 48 h przed badaniem nie należy spożywać alkoholu pod żadną postacią, a także substancji psychoaktywnych. 

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty, skierowanie na badanie, posiadane prawo jazdy, a także okulary, lub soczewki w przypadku ich noszenia.   

Całkowity koszt badania wynosi 150 zł, a przewidywany czas badania to około 1,5 h.