Kiedy należy wymienić pasek rozrządu?
22 kwietnia 2022
Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy i jak wykonać?
9 maja 2022
Pokaż wszystkie

Kiedy warto zmienić opony zimowe na letnie? Czy jesteśmy do tego zobligowani przez prawo? Co ryzykujemy jeżdżąc na zimówkach w sezonie letnim, gdy temperatury przekraczają nawet 30°C? Na te oraz inne pytanie postaramy się odpowiedziec w tym krótkim artykule. Po więcej informacji oraz na ewentualną wymianę ogumienia zapraszamy do naszego serwisu opon – Auto Zyk w Poznaniu.

Czy prawo zabrania jeżdżenia na zimowych oponach latem?

Polskie prawo nie zabrania jazdy na oponach zimowych w sezonie letnim. Warto jednak zadać sobie pytanie czy to aby na pewno dobry pomysł. Producenci opon zalecają używanie tzw. “zimówek” do momentu, gdy temperatura nie przekracza 7°C . Wiąże się to z tym, że poniżej tej temperatury opony zachowują się w odpowiedni sposób gwarantując maksymalną przyczepność oraz osiągi podczas jazdy ze stałą prędkością, hamowania oraz przyspieszania. 

Dlaczego nie warto jeździć na zimowych oponach latem?

Jak już wiemy prawo nie zabrania jazdy na zimowych oponach latem o ile głębokość bieżnika mieści się w normach (minimalna wartość 1,6 mm), ale czy to się w ogóle opłaca? Dowiedz się co tracisz jeżdżąc na zimówkach latem i dlaczego teoretyczne oszczędności związane z wymianą opon zimowych na letnie mogą wiązać się z jeszcze większymi kosztami w przyszłości.

Niższa przyczepność – gorsze przyspieszenie i wydłużona droga hamowania

Guma, z jakiej wykonane są zimowe opony w letnich warunkach staje się zbyt miękka. Zbyt elastyczna opona będzie skutkować nienaturalnym odkształcaniem bieżnika, co w konsekwencji będzie powodować dużo łatwiejszą utratę kontaktu opony z nawierzchnią. Gorsza przyczepność to gorsze osiągi, a konkretnie:

 • słabsze przyśpieszenie,
 • wydłużony dystans podczas hamowania,
 • gorsze prowadzenia w zakrętach.

Większy hałas

Bardziej agresywny wzór bieżnika zimowej opony oraz miękka mieszanka skutkują większym hałasem generowanym podczas jazdy z dużymi prędkościami. Jeśli zależy Ci na komforcie podczas podróży długodystansowych – np. autostradą warto zadbać o zmianę ogumienia w samochodzie na letnie, które nie generuje tak dużego hałasu jak zimowe.

Szybsze zużycie

Miękka mieszanka zimowej opony skutkować będzie również dużo szybszym zużyciem w warunkach letnich. W konsekwencji teoretycznie zaoszczędzony czas i pieniądze na wymianie opon stracimy w wyniku konieczności zakupu nowego kompletu na sezon zimowy. Warto pamiętać o sprawdzaniu głębokości bieżnika, gdyż prawo wymaga od nas poruszania się pojazdem, w którym bieżnik ma co najmniej 1,6 mm. Zimowe opony zużywają się szybciej niż letnie. W konsekwencji stan naszych opon może nas kiedyś zaskoczyć i przyczynić się do wystawienia dużego mandatu przez drogówkę jeżeli nie zauważymy, że bieżnik naszych opon nie mieści się w normach.

Wymiana opon i geometria kół w Auto Zyk Poznań 

Jeśli chcesz w Poznaniu szybko wymienić opony letnie na zimowe lub na odwrót, potrzebujesz naprawić ogumienie samochodu (np. przebitą oponę) i szukasz zaufanego serwisu samochodowego, sprawdź serwis Auto Zyk, który działa na rynku od 1979 roku i ma w swojej ofercie:

 • serwis opon, który obejmuje:
  • szybką wymianę opon lub całych kół wraz z wyważaniem,
  • regenerację opon oraz felg,
  • ustawienie odpowiedniej geometrii kół w celu zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa pojazdu.

Zapraszamy do umawiania wizyt w naszym serwisie. Do przeprowadzania napraw oraz diagnostyki wykorzystujemy części oraz materiały najwyższej klasy. Dzięki temu masz pewność, że z serwisu Auto Zyk za każdym razem wyjedziesz w pełni zadowolony. Sprawdź nasze usługi już dziś i umów się na wymianę i serwis opon:

 • Auto Zyk – Poznań, ul. Jugosłowiańska 25: 
  • (61) 867 28 03
  • (61) 867 46 68
 • Auto Zyk – Dąbrowa ul. Bukowska 60
  • (61) 642 58 25