Awarie czujników samochodowych – jak rozpoznać uszkodzony czujnik?
19 lutego 2021
Rozrząd – czym jest i jak go serwisować?
15 marca 2021
Pokaż wszystkie

Diagnostyka komputerowa samochodu pozwala na zbadanie historii pojazdu a także jego stanu. Wiele osób decyduje się na dokonanie diagnostyki komputerowej używanego samochodu, który mają w planach kupić. Profesjonalna diagnostyka komputerowa wykonana w profesjonalnym warsztacie samochodowym jest w stanie łatwo i szybko określić jak wyglądała historia pojazdu, a także precyzyjnie określić stopień zmęczenia i zużycia poszczególnych elementów. Czy warto zdecydować się na taką usługę, oraz jakie informacje możemy uzyskać? 

Dlaczego warto wykonać diagnozę

Kupno używanego auta zawsze jest obarczone ryzykiem, którego nie da się uniknąć. Dużo ofert sprzedaży jest wystawiana przez osoby niedoświadczone lub nieuczciwe. Handlarze, którzy chcą tanio kupić i drogo sprzedać mają mnóstwo sposobów na zamaskowanie wszelkich wad pojazdu. Wszak, każdy kupujący szuka “igły” którą niemiecki dziadek jeździł na działkę i do kościoła. Po części, obecna sytuacja jest pokłosiem zachowania klientów, którzy mają totalnie nierealne podejście do aut używanych. Między innymi dlatego handlarze dokonują “korekty stanu licznika” czyli fałszują przebieg, czy sprzedają auto bez zamontowanych poduszek powietrznych. Kontrolkę check engine można zakleić czarną taśmą izolacyjną, napełnić klimatyzację gazem propan-butan, wlać zagęszczacz do silnika, czy naciągnąć sztucznie pasek rozrządu. Wciąż zdarzają się handlarze którzy wlewają miód do silnika, który wygłusza stukanie zaworów i na krótką metę poprawia pracę silnika. Dlatego, nawet jeżeli znamy handlarza i wiemy że jest rzetelny, warto oddać auto na diagnozę komputerową. Nigdy nie wiadomo, wcześniejszy sprzedający nie oszukał handlarza. Wykonanie diagnostyki komputerowej na samochodzie nie zajmuje dużo czasu, a rzetelny handlarz powinien się zgodzić na taki zabieg. Zapłacenie za diagnostykę może nam oszczędzić masę kosztów w krótkim czasie. 

Co zrobić przed zakupem?

Zanim przystąpimy do oględzin danego samochodu warto wykupić raport VIN. Dzięki takiemu raportowi dowiemy się, czy dany samochód nie był skradziony, czy był naprawiany w ramach ubezpieczenia wypadkowego, czy figuruje w bazie ubezpieczycieli a także czy były dokonywane w samochodzie zmiany. Jeżeli raport nas zadowala, można się umówić na jazdę próbną danym autem. Po jeździe próbnej warto podjechać do warsztatu mechanicznego na głęboką diagnostykę komputerową, a także dać auto mechanikowi do sprawdzenia. To czego nie wyłapie komputer, zostanie wyłapane przez wprawne oko fachowca. Komputer nie jest w stanie stwierdzić jaki jest stan zawieszenia, natomiast mechanik z łomem posprawdza wszystkie kluczowe elementy samochodu. 

Informacje z komputera diagnostycznego

Komputer diagnostyczny to urządzenie o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Komputer taki pozyskuje informacje ze sterownika silnika, a także z czujników. Ponadto, komputer diagnostyczny potrafi rozkodować numer VIN, dzięki czemu możemy się dowiedzieć jaki był oryginalny kolor nadwozia, jakie wyposażenie było montowane w danym pojeździe, a także gdzie i kiedy zostało wyprodukowane. Następnym krokiem w diagnostyce jest sprawdzenie zapisu usterek i błędów. W ten sposób można dowiedzieć się jak działają poszczególne systemy, takie jak silnik, ABS, klimatyzacja, skrzynia automatyczna, układ wydechowy czy układ zapłonowy. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy samochód nie brał udziału w wypadku. Komputer zapisuje informacje o wystrzelonych poduszkach. W ten sposób mechanik może skontrolować działanie silnika, jego osprzętu i historię, dzięki czemu łatwiej będzie mu ocenić stan danych elementów. Ponadto, fachowiec będzie mógł sprawdzić działanie systemów bezpieczeństwa, takich jak napinacze pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych i czujników zderzeniowych. W wypadku wykrycia nieprawidłowości, mechanik może ocenić potencjalny koszt napraw.