Wyciek oleju – co to może być?
10 czerwca 2021
Plusy i minusy elektrycznego hamulca postojowego
24 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Konie mechaniczne używane są do określania mocy silnika spalinowego. Oprócz koni mechanicznych, popularną jednostką miary mocy silnika są także kilowaty. Czym jest koń mechaniczny, skąd pochodzi oraz jak się on ma do kilowata? Postaramy się przybliżyć jednostkę konia mechanicznego.

Skąd pochodzi koń mechaniczny?

Konie mechaniczne to jednostka mocy, którą wynalazł brytyjczyk, Thomas Savery. Pierwotnie, jednostka ta była nazywana koniem parowym, ze względu na próbę przeniesienia mocy silnika parowego na moc zwierząt pracujących w kopalniach węgla. Konie były używane do napędzania maszyn, które doprowadzały powietrze do kopalni. Na tamte czasy, porównanie mocy silnika parowego do żywych koni było jak najbardziej adekwatnym rozwiązaniem. Samo wyliczenie przez inżyniera Savery’ego było dość prymitywne, jednak należy wziąć pod uwagę że był to przełom wieku XVII i XVIII. Savery uznał, że jeden koń parowy odpowiada jednemu koniowi pracującemu przy kopalnianej pompie. Jako że pompa kopalniana wymagała 2 koni naraz do obsługi, w ciągu dnia pracowało przy pompie od 8 do 10 zwierząt. Dzięki takiej rotacji zwierząt, pompa mogła pracować 24 godziny na dobę. Zbierając te wszystkie informacje razem, Savery uznał że jego pompa ma moc około 10 koni parowych. 

Koń mechaniczny Jamesa Watta

Pod koniec XVIII wieku, James Watt opracował formułę określającą dokładnie jednostkę konia mechanicznego na podstawie informacji, które uzyskał od inżynierów. Watt przyjął, że koń w ciągu minuty swojej pracy pokonuje drogę około 55 metrów, co wynikało z drogi jaką koń przebywał idąc po okręgu o średnicy około 7m – dokładnie o średnicy 24 stóp. Koń w ciągu minuty uciągał około 180 funtów, co odpowiada 82 kg. W ten sposób Watt powiązał moc z czasem pracy. Z jego obliczeń wynikało, że średnio koń jest w stanie w ciągu 60 sekund przebyć 180 stóp oraz uciągnąć 180 funtów. Dzięki swoim obliczeniom, James Watt stworzył imperialnego konia mechanicznego. Nazywa się on imperialnym koniem mechanicznym w związku z oparciem tej jednostki o imperialny system miar. 

Koń mechaniczny w układzie SI

W XIX wieku powstała jednostka mocy oznaczająca pracę jednego dżula wykonywaną w czasie jednej sekundy. Jednostkę tą nazwano watem na cześć Jamesa Watta. W 1960 roku Międzynarodowy Układ Jednostek Miar dodał konia mechanicznego do swojego układu, przyjmując że jeden imperialny koń mechaniczny odpowiada 746 watom. Metryczny koń mechaniczny, który występuje w Polsce i innych państwach stosujących system metryczny, posiada inny przelicznik, który wynosi 735 watów na jeden koń mechaniczny. Moc silników podaje się w kilowatach, ponieważ ta jednostka jest dużo bardziej precyzyjna od koni mechanicznych. 

Przelicznik kW na KM

Żeby obliczyć moc silnika z kilowatów na konie mechaniczne nie trzeba żadnych szczególnych wzorów. Wystarczy pamiętać, że 1 kW to 1.36 KM oraz na odwrót, 1 koń mechaniczny odpowiada 0.74 kW.