Napęd na 4 koła – czym jest, jakie ma zalety, kiedy się sprawdzi?
28 września 2020
Dlaczego hamulce piszczą?
19 października 2020
Pokaż wszystkie

Geometria kół 3D w wykonaniu maszyn precyzyjnych firmy Hunter zdobywają uznanie wśród warsztatów zajmujących się geometrią. Przybliżymy działanie tej maszyny.

Z czego składa się urządzenie pomiarowe WA 370?

Urządzenie Hunter WA 370 z dodatkiem HawkEye Elite, które jest na wyposażeniu warsztatu przy stacji kontroli pojazdów Auto Zyk w Dąbrowie k. Poznania, składa się z kilku elementów, które są połączone ze sobą za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Podstawowym elementem jest główny komputer. Jest to komputer z wyświetlaczem LCD, na którym wyświetlane są wszelkie informacje dotyczące danej geometrii.

Kolejnym niezbędnym elementem jest podnośnik automatyczny, który wyposażony jest w specjalne płytki, które pozwalają maszynie na odczytanie położenia kół na podłożu. Podnośnik jest także wyposażony w przewody ze sprężonym powietrzem, służące do szybkiego uzupełniania ciśnienia w ogumieniu.

Niezbędnym elementem w poprawnym odczytywaniu wartości geometrii są także adaptery QuickGrip, które założone na koło pozwalają maszynie na dokonanie kolejnych pomiarów. Ostatnią częścią urządzenia jest dodatek HawkEye, który jest zestawem specjalistycznych kamer. Kamery są zawieszone na specjalnym ramieniu, zamontowanym na wysokim wsporniku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kamery wychwytują położenie kół poprzez zainstalowane na nich adaptery QuickGrip.

Jak wygląda pomiar geometrii 3d?

Pomiar geometrii 3d na urządzeniu Hunter zaczyna się od umieszczenia pojazdu na podnośniku. Następnie blokuje się koła w danej pozycji za pomocą blokad, które zabezpieczają pojazd przed stoczeniem się.

Kolejnym krokiem jest podniesienie pojazdu do wygodnej dla operatora urządzenia wysokości. Po tym, robi obchód wokół samochodu, podpinając koła pod zintegrowany kompresor a także zakładając na koła adaptery QuickGrip. Następnie uruchamia diagnostykę.

W trakcie diagnozy operator przestawia blokady i delikatnie przetacza pojazd na docelowe miejsce badania na podnośniku. Następnie operator musi obrócić kierownicę w lewo i w prawo, a następnie ustawić kierownicę centralnie. Jeżeli pojazd jest nowy, to operator skanuje kod QR lub kod kreskowy obecny na naklejce z numerem VIN, jeżeli pojazd jest starszy to musi wybrać rodzaj pojazdu z bazy. Dzięki temu pomiary geometrii 3d są wykonane bardzo precyzyjnie, zgodnie ze specyfikacją producenta samochodu.

Połączenie tych wszystkich działań i informacji wyświetla się na ekranie LCD modułu WA 370. Ponadto urządzenie tworzy wydruk zawierający wszystkie informacje. Posiadając także informacje z bazy danych, urządzenie do geometrii  pokazuje wszystkie miejsca które należy skorygować, a także podaje wartość o jaką trzeba to zrobić. Sam pomiar geometrii kół 3d trwa około 70 sekund, przy czym modyfikacje geometrii zajmują w zależności od rodzaju pojazdu do 60 minut.

Warsztat przy SKP Auto Zyk w Dąbrowie k.Poznania posiada na swoim wyposażeniu maszyny do pomiaru geometrii 3d takie jak Hunter WA 570, WA 360/370 oraz dodatek HawkEye Elite. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na sprawdzenie geometrii kół 3D!