Zawód motorniczego – co warto wiedzieć?
16 grudnia 2022
Mycie samochodu w zimie – o czym warto wiedzieć?
26 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Mimo, że zimy w naszym kraju są coraz łagodniejsze, opady śniegu są nadal spotykane, szczególnie na górzystym południu kraju. Bywają również nagłe ataki zimy, które zaskakują nie tylko drogowców, ale również i samych kierowców. Zima na drodze stwarza ciężkie warunki do jazdy i można nie tylko wpaść w poślizg, ale również przypadkowo zakopać auto w śniegu. Jak sobie poradzić, kiedy czujemy, że nasz samochód zakopuje się w zaspie? Mamy kilka rad, które warto zapamiętać, aby poradzić sobie w takiej sytuacji.

Auto w śniegu – jak odkopać się z zimowej zaspy 

Warstwa lodu przykryta grubą warstwą śniegu i do tego kilka zasp. Właśnie tak bardzo często wygląda zima na drodze. Jazda samochodem w tych warunkach nie należy do najłatwiejszych, jednak przy odrobinie opanowania i spokoju za kierownicą, można poruszać się po mieście bez większych przeszkód. Jednak prędzej czy później nawet najbardziej doświadczonego kierowcę może spotkać wpadnięcie w niespodziewany poślizg na oblodzonej drodze lub zakopanie auta w śniegu, szczególnie gdy jest go dużo. Jak poradzić sobie gdy czujemy, że nasz samochód zakopuje się w zaspie śniegu? Czy da się samemu wydostać z takiej sytuacji? Czy jednak konieczna jest pomoc osób trzecich?

[Sprawdź też: Gadżety samochodowe na zimę – w co warto się wyposażyć?]

Odkopanie auta z zaspy śniegu 

Odkopanie samochodu z zaspy śniegu nie jest najłatwiejszym zadaniem, szczególnie jeśli chodzi o kierowców bez doświadczenia. Wystarczy kilka błędnych ruchów i zamiast wydostać samochód, zakopiemy go w zaspie jeszcze bardziej. Jednak z pewnymi wskazówkami i odpowiednim przygotowaniem, możesz skutecznie odkopać swój samochód bez większych usterek i kontynuować podróż. 

Oto kilka wskazówek, które są pomocne podczas zakopania auta w śniegu, aby w miarę samodzielnie wyjść z tej sytuacji:

  • Użyj niskiego biegu: jeśli jesteś w zaspie, użyj niskiego biegu, aby zapewnić lepszą przyczepność i moc silnika. Niektóre samochody mają tryb “śnieg” lub “4×4”, który może pomóc w trudnych warunkach pogodowych.
  • Nie wciskaj gwałtownie pedału gazu: gwałtowne wciskanie pedału gazu może spowodować, że samochód zacznie się przechylać lub zapadać się jeszcze bardziej w zaspie. Zamiast tego, naciskaj pedał gazu stopniowo i delikatnie, aby uniknąć takich sytuacji.
  • Postępuj powoli i ostrożnie: w trudnych warunkach pogodowych ważne jest, aby jechać powoli i ostrożnie. Unikaj gwałtownych ruchów i przyspieszeń, aby zapobiec wywróceniu się lub utracie panowania nad samochodem.

Zima na drodze – jak zaradzić problemowi 

Bardzo często zima na drodze zaskakuje kierowców, jednak mimo wszystko można być już wcześniej przygotowanym na ewentualny śnieg na drogach i trudności związane z jazdą zimą. Dzięki kilku prostym krokom możemy uniknąć kłopotliwego zakopania auta w śniegu i w miarę bezpiecznie użytkować zimowe, bardzo często zaśnieżone drogi. 

Przede wszystkim zacznijmy od przygotowania opon na zimę. Kiedy nastaje okres późnej jesieni i prawdopodobieństwo wystąpienia śniegu mocno wzrasta, warto udać się na wymianę opon letnich na zimowe. Zimowe opony wykonane są z innej mieszkanki, która zwiększa przyczepność samochodu na drodze podczas jazdy zimą. Odpowiednie opony zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg oraz zakopania auta w śniegu

Sprawdź też: Jak wyjść z poślizgu zimą?]

Warto również posiadać ze sobą łańcuchy na koła. Kiedy nagle warunki na drodze ulegną pogorszeniu i zwiększy się pokrywa śnieżna na drodze, możemy założyć łańcuchy w każdym momencie i tym samym zapobiec zakopania auta w śniegu

Dokonuj przeglądu samochodu na bieżąco, żeby mieć pewność, że auto jest w 100% sprawne a jazda nim bezpieczna. Pozwoli to zapobiec wystąpieniu niebezpiecznych sytuacji nie tylko w zimę, ale przez cały rok.