Regeneracja katalizatora – Poznań
14 grudnia 2022
Jak wydostać auto z zaspy?
20 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Zastanawiasz się nad zmianą pracy i myślisz o zostaniu motorniczym? Nawet jeśli Twoja dotychczasowa ścieżka zawodowa nie była związana z komunikacją miejską, nic straconego – nadal możesz zostać tramwajarzem. Potrzebujesz tylko spełnić kilka wymogów oraz przejść specjalne badania dla kierowców. Jakie kroki należy kolejno podjąć, żeby zostać motorniczym? Zapraszamy do poniższego artykułu.

Jak zostać motorniczym?

Praca jako motorniczy nie należy do najłatwiejszych. Na kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej spoczywa ogromna odpowiedzialność oraz narażony jest na wiele nieprzewidywalnych, ciężkich sytuacji – niezależnie od tego, czy jest kierowcą tramwaju, czy autobusu. Tramwajarz każdego dnia przewozi tysiące osób, rozpoczyna pracę jeszcze przed świtem i niejednokrotnie kończy ją, gdy wszyscy już śpią, nie wspominając o dniach wolnych, które często dla niego nie są wolne. Jeśli jednak mimo świadomości niedogodności, jakie niesie za sobą taka praca, nadal rozmyślacie o zostaniu kierowcą tramwaju, czas podjąć pierwsze kroki w kierunku ich spełnienia. Nim zostanie się motorniczym, trzeba przejść szereg badań oraz kursów, które określą, czy tak naprawdę nadajemy się do tej pracy. Co kolejno nas czeka przed podjęciem tej pracy i jakie wymogi należy spełnić, żeby móc przewozić osoby w komunikacji miejskiej jako motorniczy?

Kurs motorniczego

Chcąc zostać kierowcą tramwaju, należy przede wszystkim przejść kurs na motorniczego. Jego ukończenie jest obowiązkowe, by móc dalej ubiegać się o pracę jako kierowca tramwaju. Aby móc przystąpić do kursu, w niektórych ośrodkach należy posiadać prawo jazdy kategorii B. Poza tym, kandydat musi mieć ukończony 21 rok życia, być niekarany oraz przejść pomyślnie badania lekarskie i badania psychologiczne na motorniczego. Kurs na motorniczego składa się, podobnie jak każdy kurs na prawo jazdy, z zajęć teoretycznych i później praktycznych. Kursy motorniczego organizowane są przez ośrodki szkolenia motorniczych, które bardzo często swoje siedziby mają przy firmach realizujących przewozy komunikacji miejskiej. Koszt kursu uzależniony jest od miasta, ale jego cena oscyluje w wysokości 6 tysięcy złotych. Kwotę tę może zapłacić pracodawca, jeśli zdamy egzamin i podpiszemy z nim stosowną umowę lojalnościową, która nakazywać nam będzie pracę w zawodzie motorniczego przez dany okres czasu.

Badania dla kierowców

Pozytywny przejście egzaminów po kursie na motorniczego skutkuje otrzymaniem pozwolenia do kierowania tramwajem. Dokument ten jest ważny wraz z kompletnym badaniem dla kierowców oraz orzeczeniem lekarza, które wydawane jest maksymalnie na 5 lat.

Tak jak każdy inny kierowca komunikacji miejskiej, motorniczy jest kierowcą zawodowym. Każda osoba, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem pojazdów, powinna przejść przez szereg stosownych badań, które potwierdzą jej predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Badania dla kierowców zazwyczaj mają na celu sprawdzenie kilku aspektów, takich jak:

  • okulistyka – oceniają zdolność dobrego widzenia w różnych warunkach
  • laryngologia – oceniają jakość słuchu
  • neurologia – tutaj oceniana jest koordynacja ruchowa i równowaga kandydata na kierowcę;
  • badania psychologiczne kierowców – oceniają zachowanie badanego w trudnych, stresujących sytuacjach;
  • ogólne – oceniają ogólną kondycję przyszłego kierowcy;
  • pomocnicze, np. EKG.

Jak widać, aby dostać pracę na stanowisku motorniczego, trzeba spełnić kilka wymogów, jednak nie odbiegają one mocno od wymogów na inne stanowiska związane z byciem zawodowym kierowcą. Kursy nie należą do najtańszych i są mocno ograniczone co do miast, w których występują linie tramwajowe, jednak przy odrobinie szczęścia, możemy dostać dofinansowanie kursu i przy niewielkim koszcie z naszej strony, znaleźć swoją wymarzoną pracę.