Przegląd samochodu skierowanego przez policję
4 lutego 2020
Przegląd samochodu po wypadku – o czym należy pamiętać
18 lutego 2020
Pokaż wszystkie

Co roku do Polski sprowadzanych jest około miliona samochodów używanych z zagranicy.  Auta sprowadzone od naszych sąsiadów często kupujemy w niższej cenie, jednak zawsze musimy liczyć się z kosztami związanymi z rejestracją pojazdu w Polsce. Najważniejszymi dokumentami uprawniającymi nas od zarejestrowania samochodu jest karta pojazdu oraz ważny przegląd. Każdy właściciel auta ma obowiązek posiadania ważnego badania okresowego swojego pojazdu.

Jakie dokumenty zabrać na tzw. “przegląd zerowy”?

Pierwszy przegląd techniczny pojazdu wykonany na terenie kraju nazywany jest potocznie przeglądem zerowym. Jeśli z zagranicznych dokumentów wynika, iż auto ma jeszcze ważny przegląd, a właściciel posiada oryginalne tablice rejestracyjne, możliwe jest wykonanie tylko dodatkowego badania technicznego na ustalenie danych niezbędnych do rejestracji. Kwota takiego badania wynosi 61zł.

Auto spoza Unii Europejskiej powinno mieć wydane zaświadczenie o czasowej rejestracji w Polsce. Dodatkowo, jeżeli samochód ma instalację LPG, powinniśmy mieć zaświadczenie o  badaniu zbiornika LPG. Tablice rejestracyjne nie są wymagane do pierwszego, pełnego badania okresowego.

Zazwyczaj dokumenty, które otrzymujemy wraz z kupnem samochodu, nie są w języku polskim. Na szczęście zwykle nie jest to żadnym problemem, gdyż w większości przypadków nie musimy ich tłumaczyć w celu dokonania przeglądu zerowego. Dotyczy to krajów Unii Europejskiej, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii. Żeby mieć jednak pewność co do tego, czy zostaniemy przyjęci z naszymi dokumentami na badanie techniczne, warto wcześniej skontaktować się z wybraną stacją kontroli pojazdów.

Ile czasu zajmuje pierwsze badanie techniczne?

Typowy przegląd zerowy trwa mniej więcej tyle samo ile zwykły przegląd. Oczywiście musimy zawsze brać pod uwagę fakt, że czas badania może się zmienić w zależności od stanu technicznego auta oraz stopnia trudności wykonania badania w przypadku niektórych bardziej skomplikowanych samochodów.

Jak długo będzie ważne badanie okresowe?

Odpowiedź na to pytanie zależy od daty pierwszej rejestracji auta.. W przypadku samochodów młodszych niż 3 lata, następne badanie będziemy musieli wykonać za 2 lata. Auta mające między 3 a 5 lat będą miały wykonane dopełnienie do 5 lat. Samochody mające więcej niż 5 lat otrzymają ważne badanie okresowe obowiązujące rok.