Różnica między oponami letnimi a zimowymi
8 grudnia 2022
Regeneracja katalizatora – Poznań
14 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Sprzęgło jest kluczowym elementem samochodu, które łączy silnik samochodu ze skrzynią biegów. Jego usterki są często bagatelizowane lub po prostu niezauważane przez kierowców, w momencie wystąpienia pierwszych objawów usterek sprzęgła. Ta niewiedza często słono kosztuje, bo usterka sprzęgła może mieć bardzo szybkie przełożenie na usterkę silnika. Jakie są objawy zużycia sprzęgła? Zapraszamy do lektury artykułu.

Kiedy sprzęgło nie działa jak powinno?

Podczas codziennego użytkowania samochodu, sprzęgło dociskane jest dziesiątki o ile nie setki razy i jego zużywanie się jest na tyle powolnym procesem, że jeżdżąc codziennie samochodem, często nie czujemy żadnych niepokojących objawów. Często dopiero dłuższa przerwa od jazdy naszym samochodem, jednorazowa zmiana samochodu lub wpuszczenie innego kierowcy za kierownicę naszego auta pozwala na uzyskanie prawdziwego obrazu o stanie naszego sprzęgła i zauważenie pewnych odchyleń od normy.
Jakich?

Najczęstszymi objawami zbliżającej się usterki sprzęgła jest wysokie lub bardzo niskie “zbieranie” oraz zwiększona siła potrzebna do wciśnięcia pedału.
Warto zachować czujność na takie wydarzenia i reagować jak najszybciej, minimalizując tym samym powstanie poważniejszej i o wiele kosztowniejszej usterki silnika.

Niepoprawne działanie sprzęgła – lista objawów

Poniżej przygotowaliśmy listę najczęściej występujących objawów zużycia sprzęgła, które powinny skłonić właścicieli samochodu do możliwie jak najszybszej wizyty w warsztacie samochodowym:

  • samochód szarpie przy ruszaniu – często, szczególnie w przypadku świeżo upieczonych kierowców powodem szarpania jest nieodpowiednia jeszcze technika jazdy. Jednak jeśli jesteśmy już doświadczonymi kierowcami, którzy potrafią dobrze manewrować sprzęgłem, a mimo tego doświadczamy szarpania podczas ruszania, warto zwrócić uwagę na ten problem i pokierować się do warsztatu samochodowego. Może być to objawem zużycia sprzęgła lub innych, równie poważnych usterek w samochodzie;
  • trudność podczas zmiany biegów – jeśli biegi wchodzą z trudnością i czujemy znaczny opór przy ich zmianie, w szczególności podczas wrzucania pierwszego biegu oraz wstecznego, problemem może być niepoprawne działanie sprzęgła, które w pełni nie rozłącza silnika od skrzyni biegów;
  • sprzęgło bierze bardzo wysoko/ za nisko – dwa wcześniej już wspomniane problemy zwiastujące usterkę sprzęgła. Ciężko wyczuć powoli zachodzącą zmianę, jednak należy być czujnym i reagować natychmiastowo, zapobiegając tym do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji drogowych oraz awarii silnika;
  • ślizganie sprzęgła – jeżeli po zmianie biegu i dociśnięciu przyspieszenia widzimy, że silnik wszedł na wyższe obroty, ale nie idzie za tym żadne przyspieszenie, jest to objaw usterki sprzęgła. Warto wtedy jak najszybciej skierować się z problemem do warsztatu samochodowego;

Wizyta w warsztacie samochodowym

Nawet najmniejsze odstępstwo od prawidłowego działania sprzęgła powinno być natychmiast konsultowane z mechanikiem samochodowym. Praktycznie każda usterka sprzęgła ma ogromne przełożenie na nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Co więcej, wadliwe sprzęgło może bezpośrednio przyczynić się do powstania usterek silnika, które są bardzo kosztowne i pracochłonne. Niektóre objawy usterki sprzęgła nie muszą świadczyć o konieczności jego wymiany. Często jest to pokłosie uszkodzenia układu sterowania, które jest o wiele mniej kosztowne w naprawie, niż cała wymiana sprzęgła lub naprawa silnika.