Wymiana świec w samochodzie – poradnik
7 kwietnia 2023
Czy każdy może być kierowcą samochodu?
17 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

Poduszki powietrzne są jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa w samochodzie. Aktualnie są już standardem wyposażenia samochodu, a niektóre z nowocześniejszych modeli aut mają ich aż 10. Jak działają popularne airbagi? Czy poduszkę powietrzną można naprawić? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym omówimy tematy związane z poduszką powietrzną. 

Podstawy działania “airbagu”

Poduszka powietrzna to system bezpieczeństwa pasywnego, który automatycznie uruchamia się podczas kolizji. Głównym zadaniem “airbagu” jest maksymalne zmniejszenie siły uderzenia, jaka działa na kierowcę oraz pasażerów w momencie uderzenia samochodu. Innymi słowy poduszka powietrzna minimalizuje negatywne skutki uderzenia ciała podczas kolizji samochodu. Jak działa?

Samochody, które wyposażone są w system poduszek powietrznych, posiadają specjalne czujniki rozmieszczone w różnych miejscach samochodu. To właśnie one, pod wpływem znaczącej siły uderzenia aktywują poduszkę powietrzną. W zaledwie 10 milisekund od kolizji, poduszka powietrzna otwiera się i w kolejne około 30 milisekund napełnia się gazem. 

Rodzaje poduszek powietrznych

Wraz z rozwojem technologii, poduszka powietrzna przestała być umieszczana tylko w kierownicy. Powstało wiele zaawansowanych rodzajów poduszek bezpieczeństwa, które można spotkać. Są to między innymi poduszki:

  • przednie — podstawa auta to dwie przednie poduszki powietrzne. Jedna dla kierowcy, druga dla pasażera; 
  • boczne — posiadają je nowsze samochody. Najczęściej zlokalizowane są w bocznej krawędzi oparcia fotela;
  • kolanowe — zamontowana pod kierownicą oraz pod schowkiem pasażera;
  • kurtynowe — w zależności od modelu samochodu, poduszki te montowane są w przedniej lub tylnej części dachu;
  • centralne — umiejscowione w podłokietniku;
  • dla pieszych – poduszki zaprojektowane z myślą o pieszych, które mają zminimalizować obrażenia w momencie ich kolizji z samochodem.

Wymiana poduszek powietrznych 

Raz wystrzelony airbag zupełnie nie nadaje się do ponownego zastosowania ani naprawy. Jeśli dojdzie do kolizji, przy której nastąpiła aktywacja poduszki powietrznej, wystrzelone poduszki trzeba niezwłocznie wymienić w uprawnionym do tego serwisie samochodowym.