Jak zostać komornikiem?
3 kwietnia 2023
Poduszka powietrzna w samochodzie – co warto wiedzieć?
10 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

Wielu kierowców na co dzień nie zwraca uwagi na świece w samochodzie. Problemy zaczynają się dopiero w momencie, gdy daje o sobie znać ich zużycie. Niestety bardzo często zapominamy, że wymiana świec powinna być przeprowadzana regularnie, a nie w momencie awarii. Co ile w takim razie należy wymieniać świece zapłonowe? Co się stanie, gdy zignorujemy zużyte świece? Poniższy artykuł rozjaśni wszystkie wątpliwości w temacie wymiany świec. 

Świece w samochodzie – czemu ich wymiana jest ważna?

Świece w samochodzie są elementem wspomagającym rozruch silnika. W autach z silnikiem diesla wykorzystywane są świece żarowe, natomiast w silnikach benzynowych znajdziemy tytułowe świece zapłonowe. Zadaniem świec jest wytworzenie iskry, która zapala mieszankę paliwowo-powietrzną. Tym samym możliwy jest zapłon. 

Zużyta świeca zapłonowa – objawy

Typowe objawy zużycia świec w samochodzie to:

  • nierówna praca silnika;
  • większe spalanie; 
  • szarpanie silnika;
  • mniejsza moc silnika;
  • problemy z uruchomieniem silnika. 

Zignorowanie objawów zużycia świec zapłonowych może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń silnika.

Co ile wymieniać świece zapłonowe?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Producenci samochodów określają żywotność świec, która różni się między sobą. Taką informację można znaleźć najczęściej w książeczce serwisowej lub w instrukcji obsługi. Nie mniej przybliżone wartości żywotności świec w samochodzie wynoszą odpowiednio:

  • około 30 tys. km dla świec niklowo-litowych; 
  • około 60 tys. km dla świec irydowych; 
  • około  100 tys. km dla świec platynowych.

Jeśli zbliżamy się do tych wartości (lub tych, które określił producent), a samochód nie wykazuje żadnych objaw zużycia świec, mimo wszystko warto udać się na ich wymianę w warsztacie samochodowym. Zapobiegnie to ewentualnym szkodom jakie mogą wystąpić przy zaniechaniu wymiany świec.