Regeneracja filtra cząstek stałych
3 grudnia 2019
Kiedy potrzebna jest wymiana płynów w samochodzie?
17 grudnia 2019
Pokaż wszystkie
Każdy pojazd mechaniczny dopuszczony do ruchu obowiązkowo musi przejść raz w roku badanie techniczne. Przegląd motocykla w stacji kontroli pojazdów pozwala sprawdzić stan techniczny oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkowania jednośladu. Diagnostyka motocykli zalicza się do najtańszych badań ze wszystkich pojazdów mechanicznych podlegających takiemu obowiązkowi. Jak przebiega, ile kosztuje i co ile konieczny jest przegląd motocykla?

Jak wygląda okresowe badanie techniczne motocykla?

Diagnosta sprawdza numery seryjne, sprawność hamulców oraz świateł wraz z kierunkowskazami, podnóżki dla pasażera i kierowcy, poprawność zamontowania tablicy rejestracyjnej, brak nielegalnych instalacji ukrywających rejestracje przed policją oraz stan ogumienia opon.

W czasie badania technicznego dokonuje się również analizy głośności układu wydechowego oraz ocenia działanie prędkościomierza, amortyzatorów i układu kierowniczego.

Przed wizytą w stacji kontroli pojazdów, w celu odbycia okresowego przeglądu technicznego motocykla, warto wyczyścić nasz jednoślad.

Ile trwa przegląd motocykla?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce pracownik warsztatu musi sprawdzić kilka elementów, które są kluczowe dla bezpieczeństwa podczas użytkowania jednośladu. Taki przegląd trwa zazwyczaj około 20-25 minut.

Badanie techniczne motocykla - jak często?

W większości przypadków podobnie jak u innych pojazdów mechanicznych, przeglądu motocykla dokonuje się raz w roku. Są jednak od tego wyjątki. Jednym z nich jest posiadanie nowego jednośladu. W takiej sytuacji badania dokonuje się po trzech latach od daty pierwszej rejestracji. Następnie taki motocykl musi przejść kolejne badanie po upływie dwóch lat, a później w okresach jednorocznych.

Należy pamiętać, że przeglądu motocykla można dokonać tylko w stacji kontroli pojazdów, która jest przystosowana do wykonywania badań jednośladów.

Ile kosztuje przegląd motocykla?

Koszt badania technicznego motoru wynosi 62 zł brutto. Do tej ceny należy doliczyć 1 zł z tytułu opłaty na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

O czym warto wiedzieć przed w trakcie i po badaniu technicznym motocykla?

Jeżeli diagnosta podczas badania technicznego wykryje usterki, które uniemożliwiają pozytywne przejście przeglądu, należy w ciągu 14 dni naprawić je i ponownie podejść do badania technicznego.

Ponowne wykonanie przeglądu motocykla - badanie poprawkowe - kosztuje 21 zł, dopiero po upływie 14 dni znów obowiązuje pełnopłatne badanie.

Warto dokonywać badania technicznego swojego jednośladu zawsze na tej samej stacji kontroli pojazdów.

Czynności wykonywane w stacji kontroli pojazdów podczas badania technicznego motocykla bardzo przypominają przegląd samochodu osobowego oraz innych pojazdów mechanicznych. Planując przegląd motocykla warto wcześniej sprawdzić czy nie przepaliły nam się żarówki. Na badanie techniczne wystarczy przyjechać z dowodem rejestracyjnym.