Przegląd przyczepy kempingowej – o czym pamiętać żeby go przejść?

Przegląd skutera – wszystko, co musisz wiedzieć
31 grudnia 2019
Rozrząd – jak działa i kiedy potrzebna jest wymiana?
14 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

Właściciele pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego w Polsce muszą spełnić szereg obowiązków nałożonych przez prawo. Jednym z nich jest wykonanie badania technicznego. Przegląd przyczepy kempingowej nie różni się zbytnio od badania innych pojazdów. Warto jednak znać kilka zasad, które pomogą nam w łatwy sposób przejść przez kontrolę.

Gdzie wykonuje się przegląd techniczny przyczepy kempingowej?

Przegląd przyczepy kempingowej można wykonać w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Przed przystąpieniem do badania technicznego przyczepy kempingowej warto zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych elementów dotyczących stanu przyczepy. Dzięki temu ograniczy się szansę niepowodzenia przeglądu.

Sprawny hamulec najazdowy

Jednym z ważniejszych elementów na który należy zwrócić uwagę jest hamulec najazdowy. Jego wadliwe działanie może utrudnić bezpieczne hamowanie, a w konsekwencji spowodować kolizję. Na ten element zwraca się szczególną uwagę i przegląd przyczepy kempingowej może zakończyć się niepowodzeniem, jeśli nie jest sprawny.

Każdorazowe zdjęcie bębna hamulcowego wiąże się z koniecznością regulacji szczęk hamulcowych i współpracujących z nimi elementów hamulca najazdowego.

Kontrola osi zawieszenia, świateł i opon

Bardzo ważna jest również kontrola osi zawieszenia. Sprawdzenie skrzywień bądź luzów w zawieszeniu możliwe jest tylko na kanale lub podnośniku. Ponadto istotne są takie czynniki jak poprawność działania świateł, ciśnienie w oponach.

Co sprawdzić w części mieszkalnej przyczepy?

W części mieszkalnej warto sprawdzić szczelność instalacji gazowej oraz sprawność sprzętów takich jak lodówka, kuchenka gazowa czy bojler.

Elementy te są w sposób szczególny sprawdzane podczas kontroli.

Warto zadbać o przyczepę kempingową

Sezon wiosenno-letni to czas wzmożonego ruchu tego typu pojazdów a co za tym idzie częstych kontroli na drogach. Pamiętajmy, że policjant ma prawo sprawdzić ważność badania technicznego, czy polisy OC. W razie wątpliwości, co do sprawności technicznej przyczepy, może zabronić dalszego poruszania się z nią. Mandaty związane z brakiem ważnego przeglądu, polisy OC czy niesprawną przyczepą dochodzą nawet do kilkuset złotych.