Na czym polega i kiedy potrzebna jest legalizacja tachografu?
23 grudnia 2019
Przegląd przyczepy kempingowej – o czym pamiętać żeby go przejść?
7 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

Poruszając się pojazdami – nieważne, czy jest to samochód osobowy, ciągnik, ciężarówka czy chociażby skuter – należy zadbać o to, aby pojazd był sprawny technicznie. Aby to zweryfikować potrzebna jest wizyta w stacji diagnostycznej. Na czym polega przegląd techniczny skutera? O co trzeba zadbać, kiedy decydujemy się na jego wykonanie?

Przegląd techniczny skutera – gdzie i za ile?

Aby przegląd techniczny skutera był ważny, należy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Cena takiego badania jest ustalona z urzędu i wynosi nieco 51 zł. W porównaniu do kary, jaką można otrzymać, jeśli będziemy poruszali się jednośladem bez ważnego przeglądu, to naprawdę niewielki koszt. Mandat za jazdę skuterem bez ważnego przeglądu technicznego, wynosi bowiem 500 zł.

Kiedy wykonać pierwszy przegląd techniczny skutera?

Kiedy powinniśmy wykonać pierwszy przegląd techniczny skutera? Według kodeksu ruchu drogowego, który reguluje częstotliwość przeglądów pojazdów, na pierwszy przegląd techniczny skutera powinniśmy się udać nie wcześniej, niż przed upływem 3 lat od daty rejestracji. Kolejny przegląd skutera, powinien zostać wykonany po upływie dwóch lat, zaś następne rad w roku. Informację, do kiedy ważny jest przegląd skutera, będziemy mieli na pieczątce, którą otrzymamy w stacji kontroli pojazdów.

Zasady dotyczące przeglądu skuterów oraz motocykli, jak również każdego innego pojazdu, określane są przez prawo oraz kodeks ruchu drogowego.

Badanie techniczne skutera – co jest sprawdzane?

Skoro znamy już podstawowe informacje na temat przeglądu technicznego skutera, musimy się dowiedzieć, co dokładnie wchodzi w skład przeglądu technicznego skutera.

  • Przede wszystkim, bardzo ważny jest numer rejestracyjny i to, czy został on prawidłowo zamontowany do pojazdu.
  • Kolejną kwestią, jest numer VIN. Musi być on identyczny jak ten, który znajduje się w karcie pojazdu.
  • Kolejnym etapem przeglądu, jest skrupulatne sprawdzenie technicznych aspektów związanych z prawidłowym działaniem jednośladu. Mowa tu przede wszystkim o układzie hamulcowym, układzie sterowania oraz silniku.
  • Bardzo ważna jest kwestia związana z ogumieniem pojazdu. Ze względu na to, że skuter czy motocykl mogą poruszać się po różnego rodzaju nawierzchniach, ogumienie powinno być w odpowiednim stanie.
  • W czasie przeglądu skutera, sprawdzane są także światła. Dobre oświetlenie pojazdu jest kluczowe, szczególnie, jeśli zależy nam na tym, żeby bezpiecznie poruszać się po drogach. Jednoślady, które nie są we właściwy sposób oświetlone, mogą stanowić poważne zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego.

Dlaczego tak ważne jest wykonywanie regularnych przeglądów technicznych skuterów?

Przegląd techniczny skutera jest ważny z wielu względów. Nie chodzi tylko o kwestie związane z prawem, choć są one bardzo istotne. Zdecydowanie ważniejsze jest bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Niesprawny pojazd, jest zagrożeniem nie tylko dla nas, ale też i dla innych.

Dbanie o skuter, jest ważne jeszcze z jednego względu. Jeśli regularnie będziemy wykonywali przeglądy techniczne, jest całkiem duża szansa na to, że ogólna żywotność naszego pojazdu będzie znacznie dłuższa. W czasie przeglądu możemy bowiem wykryć nawet drobne usterki.