Czym jest parownik klimatyzacji samochodowej?
10 marca 2020
Klimatyzacja dwustrefowa. Co to jest Climatronic?
5 maja 2020
Pokaż wszystkie

Problem zanieczyszczenia środowiska z roku na rok narasta, dlatego jednym z obszarów, w których możemy zredukować ich ilość, jest piętrząca się liczba zużytych opon. Ogumienie zalegające na wysypiskach śmieci jest dużym zagrożeniem dla gleby. Powoduje także ryzyko pożarów, podczas których do atmosfery uwalniają się szkodliwe substancje. Z tych względów zużyte opony lub ich części trzeba oddać do utylizacji. Gdzie je przekazać i co się potem z nimi dzieje?

Recykling opon samochodowych. Gdzie oddać ogumienie?

Wielu kierowców zastanawia się, gdzie utylizować opony, które już nie nadają się do użytku. W tych kwestiach przepisy mówią, że opony i ich części nie mogą trafić na wysypiska. Odpady gumowe możemy oddać w następujących miejscach:

  • Zakład wulkanizacyjny, w którym zostały wymienione opony. Stare egzemplarze można pozostawić w warsztacie, który później przekaże je do utylizacji. Prawo nie narzuca tego obowiązku właścicielom serwisów, jednak warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość.
  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) – znajdują się one na terenie każdej gminy i pozostawienie tam opon jest darmowe.
  • Organizacja odzysku opon, czyli Centrum Utylizacji Opon – przed zamiarem oddania ogumienia najpierw skontaktuj się z placówką w celu ustalenia terminu.
  • Lokalne zbiórki odpadów na terenie miast lub gminy. Takie akcje są organizowane co jakiś czas w różnych częściach Polski, dlatego warto obserwować miejscowe media.

Oddanie zgodnie z przepisami zalegających zużytych opon jest dość łatwo dostępne oraz w większości przypadków jest to darmowe rozwiązanie. Mogą zdarzyć się jednak zakłady wulkanizacyjne, które zażyczą sobie drobną opłatę za przyjęcie odpadów.

Ponowne wykorzystanie zużytych opon

Używana opona po trafieniu do punktu odzysku może być ponownie wykorzystana. Wystarczy, że zostanie wykonane bieżnikowanie. Oznacza to, że w miejsce starego bieżnika będzie położony nowy. Taka opona nadaje się do użytku tak samo dobrze, jak opona nowa i może uzyskać homologację. W naszym kraju działa kilka firm, które zajmują się odzyskiwaniem w taki sposób opon. Niestety popularność ogumienia z odzysku jest znikoma. Mimo że jest ono tańsze, to stanowi tylko 5% wszystkich kupowanych opon do aut osobowych.

Przetwarzanie opon

Recykling opon w Polsce ma się całkiem dobrze. W naszym kraju wykorzystuje głównie recykling materiałowy, który polega na wytwarzaniu z opon surowców, które wykorzystywane są do produkcji nowych produktów. Minimalny poziom przetwarzania w taki sposób odpadów gumowych został ustalony na 15%. Od jakiegoś czasu jesteśmy powyżej tego wyniku i w 2017 uzyskano w ten sposób 35% z nienadających się już do użycia gumowych odpadów. Recykling zużytych opon samochodowych to bardzo cenne źródło surowców. Ogumienie do aut składa się z mi.in. metali, krzemionki, tekstyliów, olejów i żywicy oraz oczywiście gumy. Kolejnym istotnym sposobem radzenia sobie z odpadami jest przetwarzanie opon na granulat. Rozdrobniona guma jest cennym materiałem, który wykorzystuje się np. jako dodatek do asfaltu. W Polsce ta metoda nie jest najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z problemem odpadów, a szkoda. Asfalt z dodatkiem gumy zyskuje ciekawe właściwości, takie jak większa przyczepność i trwałość, a przy okazji nawierzchnia jest cichsza.

Energetyczny recykling opon

Utylizacja gumy poprzez spalanie i uzyskanie w ten sposób energii to najpowszechniejszy sposób zarządzania odpadami z opon. Wykorzystuje się do tego celu specjalne piece, które można znaleźć przede wszystkim w cementowniach. Spalanie opon jest paliwem alternatywnym dla przemysłu energochłonnego. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie węgla oraz emisja dwutlenku węgla. Szacuje się, że wskaźnik CO2 przy tym paliwie jest mniejszy o ok. 10%.

Odpowiednia utylizacja opon samochodowych jest bardzo istotna dla wyeliminowania źródeł degradacji środowiska. Jeżeli masz zużyte ogumienie, to oddaj je do jednego z wcześniej wymienionych punktów. Nie zajmie to dużo czasu, a z niepotrzebnego odpadu może powstać nowa opona lub cenny surowiec.