Rola czynnika chłodzącego w klimatyzacji samochodowej
3 marca 2020
Recykling opon. Jak wykorzystuje się stare i zużyte opony?
17 marca 2020
Pokaż wszystkie

Klimatyzacja samochodowa od początku swojego istnienia miała służyć zwiększeniu komfortu podróżowania. Pierwsze próby montowania klimatyzacji do aut miały miejsce już w latach 30 dwudziestego wieku. Oczywiście były to konstrukcje zdecydowanie prostsze od dzisiejszych. Nie oferowały nawet możliwości ustawienia temperatury. Sam pomysł był jednak na tyle dobry, że w latach 60. około 50% amerykańskich aut było wyposażonych w klimatyzację.

Co to jest parownik klimatyzacji?

Parownik klimatyzacji jest jednym z najważniejszych elementów całego układu klimatyzacyjnego. Jest on odpowiedzialny za temperaturę powietrza trafiającą do kabiny pojazdu. Jego głównym zadaniem jest osuszanie i chodzenie, jednak odpowiada również za oczyszczanie powietrza i utrzymywanie jego odpowiedniej wilgotności.

Gdzie znajduje się parownik klimatyzacji?

Jest to bardzo częste pytanie, na które odpowiedź zazwyczaj nie jest satysfakcjonująca. Parownik klimatyzacji znajduje się między komorą pasażera a silnikiem samochodu. Żeby się nie niego dostać, niestety należy zdemontować deskę rozdzielczą. Jest to duży problem, ponieważ ze względu na kłopotliwe położenie czyszczenie parownika klimatyzacji bardzo często jest pomijane podczas okresowego serwisu klimatyzacji, a potencjalne nieszczelności można wykryć jedynie po demontażu deski rozdzielczej. W parowniku często gromadzą się bakterie i grzyby powodujące nieprzyjemne zapachy, dlatego bardzo ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na tę część układu.

Naprawa parownika klimatyzacji

Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania parownika jest jego zanieczyszczenie, a sama naprawa polega na oczyszczeniu sprzętu ze wszelkich zabrudzeń. Elementem chroniącym parownik przed zanieczyszczeniami jest filtr kabinowy zatrzymujący kurz i wszelkiego rodzaju brud. Jeśli filtr, z jakiego powodu nie działa, a zanieczyszczenia przedostają się do parownika, to mamy problem.

Wilgoć parownika wraz z przedostającym się brudem to idealne miejsce dla grzybów i bakterii, dlatego ważne jest regularne odwiedzanie miejsc takich jak Auto Zyk – serwis klimatyzacji Poznań (Grunwald).