Klimatyzacja to element wyposażenie auta, który znacznie podnosi komfort jazdy przede wszystkim w lecie. Wtedy właśnie zużywa się najwięcej czynnika chłodniczego, który należy regularnie uzupełniać. Czym jest i jaka jest jego rola?
System klimatyzacji samochodowej składa się z wielu elementów, których poprawne działanie gwarantuje prawidłową pracę całego układu. Uszkodzenie jednej z części będzie rzutowało na całą klimatyzację, dlatego warto wiedzieć, co i w jaki sposób działa, żeby tego uniknąć. Czynnik chłodniczy to jeden z komponentów krążący w układzie chłodniczym. Jest to substancja termodynamiczna, która jest niezbędna w procesie wymiany ciepła. Jej działanie polega na jego pobieraniu lub oddawaniu, co dzieje się poprzez sprężanie i rozprężanie czynnika chłodniczego.
Podczas wrzenia i parowania w niskiej temperaturze oraz pod niskim ciśnieniem substancja pobiera ciepło. Oddaje je natomiast podczas skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze. Czynnik chłodniczy jest niezbędny do funkcjonowania klimatyzacji w aucie, jak również w warunkach domowych i przemysłowych. Eksploatacja powoduje zużywanie się tej niezbędnej substancji chemicznej, co wymaga uzupełniania w serwisie.
Zużywanie się substancji chłodniczej jest normalnym procesem, który zachodzi zwykle szybciej w okresie letnim, kiedy to chętniej schładzamy wnętrza samochodów. Co roku z urządzenia ulatnia się około 10% środka chemicznego, dlatego właśnie raz na 12 miesięcy warto go uzupełnić. Najlepiej udać się do serwisu zaraz przed rozpoczęciem wiosny, ponieważ, gdy temperatura wzrośnie, czynnik chłodzący będzie zużywał się najszybciej.
Przegląd, nabijanie klimatyzacji samochodowej (Poznań Grunwald) możesz wykonać w serwisie Auto Zyk. Oprócz rutynowych czynności pamiętaj o serwisie i konserwacji. Uzupełnianie środka chłodniczego oraz oleju to rzecz niezbędna do działania klimatyzacji, ale tylko regularne przeglądy uchronią Cię przed kosztownymi naprawami.