Diagnosta samochodowy – kurs, wymagania, praca
9 czerwca 2020
Awaria na autostradzie – co robić krok po kroku
6 lipca 2020
Pokaż wszystkie

Odpowiednie ustawienie kół jest elementem, który często jest ignorowany przez kierowców. Kiedy auto “ściąga” na jedną ze stron, zamiast od razu udać się do warsztatu wiele osób czeka, aż wystąpi usterka, która uniemożliwi jazdę. Co to jest zbieżność kół w samochodzie? Dlaczego jest istotna dla prawidłowego działania auta?

[Czytaj też: Geometria kół – wszystko co musisz wiedzieć?]

Co to jest zbieżność kół?

Na etapie projektowania auta przez inżynierów geometria kół została ustalona w taki sposób, aby umożliwiała komfortową i bezpieczną jazdę. Odchylenia od normy są wyczuwalne, a co więcej mogą prowadzić do kolizji. Utrata kontroli nad autem może mieć fatalne konsekwencje. Zbieżność kół to takie ustawienie ich względem siebie, które powoduje, że odległość między obręczami z przodu jest mniejsza niż z tyłu. Zależność tę określa się w stopniach. Celem regulacji zbieżności kół jest znalezienie takiego ustawienia, które zapewni najlepsze przyleganie opon do nawierzchni w każdej sytuacji, zarówno podczas jazdy na wprost, jak i skręcania. Dodatkowo, ustawienie geometrii ma zapewnić stabilne prowadzenie pojazdu.

Jak nazwa wskazuje, zbieżność powoduje, że koła są zwrócone delikatnie do siebie. Odchylenia od tej idealnej odległości mogą powodować szereg problemów, takich jak nierównomierne zużywanie się opon, odczuwalna różnica we wchodzeniu w zakręty lewe i prawe czy zjeżdżanie auta w jedną ze stron podczas jazdy na wprost. Regulacji może wymagać zarówno zbieżność kół przednich, jak i tylnych. Podczas uderzenia w krawężnik czy wjechania w wyrwę mogą zaistnieć różne sytuację. Czasami ustawienia wymaga tylko zbieżność kół tylnych a nie cały układ.

Gdzie ustawić zbieżność kół?

O ustawienie zbieżności kół warto zwrócić się do renomowanego serwisu, który dysponuje nowoczesnym sprzętem. Niewielka różnica wynosząca np. 0,5 stopnia jest bardzo wyczuwalna podczas jazdy. Odpowiednie przyrządy mogą wyregulować geometrię kół z dokładnością nawet do setnych części stopnia. W Auto Zyk pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie, który obecnie jest dostępny w naszym kraju marki Hunter. Mamy duże doświadczenie w ustawieniu pełnej geometrii – z regulacją wszystkich parametrów koniecznych i możliwych do regulacji.

Czas trwania i cena usługi

Usługa sprawdzenia i skorygowania zbieżności kół w zależności od stopnia zaawansowania przeprowadzonych prac trwa około godziny. Koszty tej usługi dla samochodów osobowych kształtują się od 60 do 250 zł. Rozpiętość cenowa zależy od ilości kątów do skorygowania. Warto pamiętać, że regulacja ma sens, tylko jeżeli poszczególne elementy zawieszenia są dobrym stanie. Kontrola geometrii kół to dobra okazja, aby wykonać szybki przegląd podwozia i sprawdzić, czy poszczególne jego elementy nie są już zbyt wysłużone.

Usługa wiąże się też ze sprawdzeniem zawieszenia. Jeśli jakieś elementy układu mają luz, nie ma sensu przystępować do ustawiania geometrii.

Kiedy ustawiać zbieżność kół?

Kontrola zbieżności kół to usługa, z której powinno się skorzystać przy sezonowej zmianie opon. Pomiar i ewentualnie korekta odbywa się po wymianie opon, nie przed. Ponadto Istnieją sytuacje, kiedy wymagana jest dodatkowa wizyta w warsztacie. Jeżeli uczestniczyłeś w kolizji lub drobnej stłuczce być może warto kontrolować geometrię kół. Zwłaszcza jeżeli zdarzyło Ci się uderzyć w krawężnik lub wjechać w głęboką wyrwę na drodze. Każde auto w czasie zimy narażone jest na jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego wiosna to czas, kiedy bez wątpienia powinieneś sprawdzić stan geometrii podwozia.

Brak regularnych przeglądów może znacznie pogorszyć komfort jazdy oraz przysporzyć kolejnych usterek. Elementy zawieszenia mogą zużywać się szybciej, a opony będą ścierać się równomiernie. Niezwykle istotna jest też kwestia bezpieczeństwa, zwłaszcza dla zawodowych kierowców lub jeżeli planujesz wyjechać w długa trasę. W AUTO ZYK ustawiamy zbieżność kół również w samochodach ciężarowych, autobusach, w ciągnikach siodłowych i wywrotkach 4-osiowych. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i odwiedź nasz serwis!