Najważniejszy układ w samochodzie – układ kierowniczy
7 listopada 2022
Psychotesty dla kierowców – kompendium wiedzy
14 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Zatrzymanie prawa jazdy przez funkcjonariuszy policji oznacza nic innego jak zakaz prowadzenia pojazdów do czasu jego odzyskania. Utrata prawa jazdy może być czasowy lub w niektórych wypadkach dożywotnia. Jakie kroki należy podjąć w celu odzyskania prawa jazdy? Zapraszamy do lektury artykułu, opisującego wszystkie kroki postępowania.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Kierowcy, mimo coraz bardziej zaostrzonych kar, dopuszczają się różnego typu przewinień na drodze. Niektóre z nich, jak na przykład przekroczenie prędkości o 50km/h lub przewożenie większej ilości pasażerów niż jest to dozwolone, skutkują zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Poważniejsze przewinienia mogą nieść za sobą nawet utratę dokumentu. Jednak co robić w przypadku czasowej konfiskaty prawa jazdy przez policję, żeby odzyskać dokument? Jeśli dokument prawa jazdy został zatrzymany na okres krótszy niż rok, odzyskanie go nie będzie trudne.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest uzbrojenie się w cierpliwość i odczekanie okresu, na które zostało dokonane zatrzymanie prawa jazdy. Pod żadnym pozorem nie powinno się wsiadać za kierownicę samochodu! Po upływie danego czasu na kierowcę czeka wypełnienie kilku formalności i dokument wraca do niego.

Odzyskanie prawa jazdy – formalności

Formalności jakie ciążą na kierowcy, który ubiega się o odzyskanie prawa jazdy, można załatwić zarówno w urzędzie, jak i w większości online. Od czego należy zacząć całą procedurę odzyskiwania dokumentu? Oto lista czynności, jakie trzeba wykonać krok po kroku:

  • weryfikacja daty ważności posiadanych badań lekarskich i ewentualnych badań psychologicznych kierowców;
  • w przypadku nieważności któregoś z powyższych należy udać się do odpowiedniej placówki w celu ponownego przejścia badań i otrzymania stosownego orzeczenia;
  • wypełnienie wniosku o zwrot zatrzymanego dokumentu prawa jazdy;
  • uiszczenie stosownej opłaty za zwrot prawa jazdy;
  • złożenie dokumentów w urzędzie – dokument powinien zawierać odpowiednio wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, dowód osobisty ubiegającego się o zwrot, potwierdzenie wniesienia opłaty za dokument, aktualne orzeczenie lekarskie/psychologiczne
  • osobisty odbiór nowego prawa jazdy w urzędzie.

Zatrzymanie prawa jazdy na ponad rok

W przypadku zatrzymania prawa jazdy na okres ponad roku, sytuacja z odzyskaniem dokumentu przez kierowcę jest nieco inna. Przede wszystkim różni się tym, że kierowca powinien po upływie roku od zakazu kierowania pojazdami, przejść egzamin kwalifikacyjny na kierowcę. Innymi słowy, idzie za tym ponowne zapisanie się i przystąpienie do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy. Jeżeli kierowca posiadał więcej kategorii, w momencie zabrania prawa jazdy, utracił zdolności kierowania wszystkimi pojazdami i musi podejść do egzaminu na każdą z kategorii, którą chce uzyskać. Dalsze kroki do odzyskania dokumentu są takie same jak w przypadku krótszego zatrzymania.