Jak odzyskać utracone prawo jazdy?
10 listopada 2022
Jak pozbyć się wilgoci w aucie?
17 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Psychotesty dla kierowców przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które są lub ubiegają się o posadę zawodowego kierowcy. Ich celem jest głównie ustalenie, czy dana osoba posiada pożądany dla kierowcy zestaw cech, które umożliwią prawidłowe realizowanie obowiązków służbowych. Badanie psychotechniczne kierowców jest bezinwazyjne i zazwyczaj przebiega podobnie. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy o psychotestach, które zniweluje stres u kandydatów na profesjonalnych kierowców przed ich pierwszym badaniem.

Kto musi wykonać badanie psychotechniczne?

Obowiązkowi badania psychotechnicznego dla kierowców prawnie podlegają osoby pracujące na co dzień w transporcie drogowym lub ubiegające się o takie stanowisko. Zalicza się do nich między innymi zawodowych kierowców zarówno pojazdów przewożących ludzi ,jak i różnego typu towary, instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów oraz osoby, które ubiegają się o prawo jazdy kat. C, C+E, D. Pracodawca może również zlecić psychotesty dla kierowców osobom, które nie są zawodowymi kierowcami, jednakże ich praca opiera się również w dużej mierze na przemieszczaniu się samochodem. Są to między innymi dostawcy, przedstawiciele handlowi, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i tym podobne. Kandydaci na stanowisko zawodowego kierowcy, po przejściu badania otrzymują tak zwane orzeczenie psychologiczne. Dzięki niemu osoby te są dopuszczone do zawodowego prowadzenia pojazdów. Dokument ważny jest przez okres 5 lat, po upływie tego czasu należy ponownie przystąpić do wykonania badań psychologicznych dla kierowców.

Jak przebiegają psychotesty dla kierowców?

Kandydaci na badania psychotechniczne, na samym początku swojej drogi do bycia profesjonalnym kierowcą, tak jak w przypadku praktycznie każdych badań znanych nam z przychodni zdrowia, powinni się zarejestrować. Po ustaleniu wszystkich formalności rejestracyjnych, kandydatowi zostaje wręczony kwestionariusz zawierający zadania, które należy uzupełnić w wyznaczonym czasie. Sprawdzane są tu różne umiejętności, sprawność pamięci i rodzaj prezentowanej dojrzałości emocjonalnej.

Kolejny etap badania to sprawdzenie sprawności psychomotorycznej kandydata na zawodowego kierowcę. Na tym etapie wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty. Ale nie ma tu żadnego powodu do niepotrzebnego strachu. Badania są bezbolesne i zupełnie bezinwazyjne. Ich celem jest określenie szybkości dokonywanej reakcji i koordynacja wzrokowo-ruchowa kandydata, które są niezwykle ważne za kierownicą. Po pomyślnym przejściu wszystkich testów kandydat dostaje stosowne orzeczenie, uprawniające go do pracy na wskazanym w zgłoszeniu stanowisku przez okres 5 lat.