Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, związanej z transportem osób lub rzeczy to duża odpowiedzialność. Utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drogach publicznych jest niezbędne we wspomnianej branży. W związku z tym, ustawodawca uregulował przepisy w tej materii, poprzez ujednolicenie kwestii formalnych dla osób przewożących towary i osoby. Aby móc wykonywać taką pracę, prawodawca przewidział konieczność utworzenia kursów doszkalających potwierdzonych certyfikatem. Czym jest certyfikat kompetencji zawodowych oraz kto powinien go posiadać? Jak uzyskać CPC oraz ile ono kosztuje? W tym wpisie poruszymy te kwestie. Zapraszamy!
Certyfikat kompetencji zawodowych (Certificate of Professional Competence – w skrócie CPC) jest dokumentem potwierdzającym umiejętności, wiedzę i kwalifikacje do prowadzenia działalności gospodarczej, zajmującej się transportem w ruchu drogowym. Brak tego certyfikatu oznacza, że firma nie dostanie licencji międzynarodowej lub krajowej na prowadzenie działalności transportowej. Obecnie, wszystkie certyfikaty wydane po 2012 roku są tak zwanymi Certyfikatami Wspólnotowymi (Unijnymi), które pozwalają na prowadzenie działalności transportu drogowego osób i rzeczy na przestrzeni całej Unii Europejskiej. Jeżeli posiadają Państwo starszy certyfikat, warto zgłosić się do Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie. Po złożeniu stosownego wniosku, Państwa certyfikat zostanie wymieniony na Certyfikat Unijny.
Kurs CPC powinny odbyć wszystkie osoby zarządzające w przedsiębiorstwie transportowym. Oznacza to, że jeżeli kierowcy nie muszą posiadać tego certyfikatu, ponieważ nie są oni odpowiedzialni za zawieranie umów na przewóz towarów i osób, nie podejmują decyzji o zakupie środków trwałych oraz nie uczestniczą w procesach HRu. Certyfikat CPC powinien posiadać przewoźnik, czyli osoba decyzyjna – właściciel lub osoba zarządzająca w przedsiębiorstwie.
Kierowca powinien mieć wyrobiony certyfikat CPC tylko wtedy, gdy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – wówczas jest on odpowiedzialny za wymienione wcześniej procesy w firmie.
Z przechodzenia kursów CPC zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy zajmują się transportem drogowym, ale:
Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych w zakresie transportu samochodowego wymaga od przewoźnika zdania egzaminu państwowego. Organem wydającym certyfikaty jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Sam egzamin składa się z dwóch podstawowych części: teoretycznej i praktycznej (problemowej). Test wymaga od kursantów odpowiedniej wiedzy z prawa, zarządzania finansami przedsiębiorstwa oraz wiedzy z zakresu transportu samochodowego. Do egzaminu mogą przystąpić wszystkie osoby pełnoletnie.
Egzamin składa się z dwóch części:
Aby egzamin został uznany za pozytywny, kursant musi mieć minimum po 50% punktów z testu teoretycznego i praktycznego, oraz minimum 60% z całości egzaminu. Wyniki przychodzą pocztą w terminie do 28 dni od daty egzaminu.
Kursy jak i egzaminy odbywają się w wielu miastach w Polsce. Kursy CPC w Poznaniu można odbyć u nas, w AutoZYK. Posiadamy doświadczoną kadrę wykładowców, co przekłada się na wysoką zdawalność. Jeżeli zdecydujesz się na kurs u nas, dostaniesz od nas materiały szkoleniowe razem ze skryptem omawiającym niezbędne zagadnienia. Ponadto, przygotujemy dla Ciebie odpowiednią dokumentację oraz wnioski do ITSu. Zapraszamy!