Kiedy należy wymieniać żarówki?
17 stycznia 2022
Jak przygotować samochód na wiosnę?
11 lutego 2022
Pokaż wszystkie
Jak dbać o lakier samochodu?

Kupując nowe auto, zwracamy uwagę nie tylko na jego wyposażenie i komfort jazdy, ale również na pięknie błyszczący lakier. Zadbana powłoka lakiernicza jest bowiem wizytówką każdego samochodu i potrafi wiele powiedzieć o jego właścicielu. Warto wiedzieć, że zadbany lakier chroni karoserię przed korozją. Zabezpiecza przed bezpośrednim kontaktem blachy  z czynnikami wywołującymi rdzę.

Czemu warto dbać lakier auta?

Największym plusem powłoki lakierniczej naszego samochodu jest oprócz funkcji dekoracyjnej zabezpieczenie karoserii przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Lakier chroni karoserię przed korozją zadrapaniami, matowieniem, ale również przed skutkami działania środowiska naturalnego. Stale zmieniająca się temperatura, opady deszczu i śniegu, wszelkie środki chemiczne, wszystko to naraża powłokę lakierniczą naszego samochodu na wiele uszkodzeń. Szczególnie że grubość współczesnego lakieru często pozostawia wiele do życzenia.

Co wpływa na stan lakieru

Lakier samochodu narażony jest na szkodliwe czynniki praktycznie przez cały rok. W okresie zimowo-wiosennym jest to przede wszystkim sól oraz środki chemiczne stosowane przez służby drogowe do odśnieżania i usuwania śniegu i lodu. Nawet niewielkie odpryski i zarysowania po okresie zimowym mogą okazać się poważnymi ogniskami korozji. W okresie letnim powłoka lakieru narażona jest na oddziaływanie wysokiej temperatury i promieni UV, które powodują matowienie. Natomiast w mokrym okresie jesiennym lakier narażony jest na wszelki brud i drobne kamyczki napływające na drogę wraz z ulewnymi deszczami. Do tego dochodzą całoroczne uszkodzenia spowodowane przez ptasie odchody i owady rozbijające się o karoserię (zawarte w ptasich odchodach kwasy potrafią narobić sporych zniszczeń).

Jak prawidłowo zadbać o lakier

Lakier to nie tylko wizytówka naszego auta. Jest to również jego ochrona przed korozją  i działaniem czynników zewnętrznych. Najważniejszym elementem dbania o lakier jest jego właściwa pielęgnacja. Pamiętać należy o częstym myciu samochodu i używaniu specjalnie do tego przeznaczonych szamponów. Po każdym umyciu samochód należy dokładnie wytrzeć, aby pozbyć się kurzu, który wgryza się w lakier. W profesjonalnych myjniach samochodowym możemy umyć samochód gorącym woskiem, który tworzy ochronną warstwę na lakierze.

Jeszcze lepsze zabezpieczenie stanowić będzie wosk nakładany i polerowany ręcznie. Wosk nakładamy na uprzednio umyte i wysuszone auto. Zaczynamy od dachu, używając bawełnianej ściereczki, która nie zostawia smug. Wosk nakładamy cienką warstwą. Polerowanie wykonujemy za pomocą specjalnej polerki elektrycznej lub ręcznie (flanelową szmatką).

Usuwanie drobnych uszkodzeń lakieru

Prawidłowe dbanie o lakier samochodowy to nieustanna kontrola wszelkich, nawet najdrobniejszych uszkodzeń i zadrapań, który w przyszłości mogą się przerodzić w większe uszczerbki. Najmniejsze zadrapania zamaskować można za pomocą wosku, te trochę większe trzeba lepiej zabezpieczyć. Użyć do tego należy specjalnych past i kredek koloryzujących. 

Nieduże zadrapania można również usunąć za pomocą pasty polerskiej, która przywróci lakierowi blask. Innym sposobem jest wykonanie kompleksowego mechanicznego polerowania karoserii. Zabieg ten warto przeprowadzić w warsztacie blacharsko-lakierniczym. Jest to zabieg nieszczególnie drogi, ale wykonywać należy go rzadko, ponieważ po każdym zabiegu powoduje zmniejszenie grubości lakieru. Wykonana usługa pozwala uzyskać satysfakcjonujący wygląd auta.

Zaniedbania lakieru

Pamiętajmy, aby dbać o kondycję lakieru od pierwszego momentu zakupu samochodu. W czasie codziennego użytkowania unikajmy parkowania pojazdu w miejscach o dużym nasłonecznieniu, wybierajmy miejsca zacienione a jak mamy możliwość, parkujemy w garażu. Do pielęgnacji powłoki lakierniczej wykorzystujemy tylko specjalistyczne i sprawdzone detergenty. Warto wiedzieć, że zaniedbania w pielęgnacji lakieru są, nie do odrobienia a lakier odzyska dawny blask dopiero w momencie jego pomalowania na nowo.