Jakie przeróbki samochodu są nielegalne?
19 sierpnia 2022
Najważniejszy układ w samochodzie – układ kierowniczy
7 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Wielu kierowców zastanawia się, jaki wpływ ma rozmiar kół na samochód. Popularnym rozwiązaniem jest zakup nowego zestawu felg aluminiowych, które będą większe i ładniejsze od oryginalnych felg. Zawsze wiąże się to jednak z koniecznością zakupu nowego zestawu opon, dopasowanych wielkością do danej obręczy a także do danego samochodu. Jakie są zalety i wady zmiany rozmiaru kół na większe?

Dopuszczalna zmiana wielkości kół

Producenci samochodów przewidują możliwość zmiany wielkości kół, przy czym zmiana średnicy zewnętrznej koła nie może wynieść więcej niż 2%. Oznacza to, że zmiana felgi na większą będzie oznaczała konieczność zastosowania opony o znacznie mniejszym profilu bocznym. Jest to niezbędne, aby zmiana koła była bezpieczna, a także nie miała wpływu na systemy bezpieczeństwa takie jak ESP i ABS. Należy również wziąć pod uwagę to, aby wielkość koła była homologowana przez producenta – w innym wypadku ryzykujemy poważnym obniżeniem właściwości trakcyjnych pojazdu, a także faktem odmowy wypłaty ubezpieczenia w razie zdarzenia drogowego.

[Zobacz też: Wymiana opon Poznań – Grunwald]

Wady zmiany kół na większe

Największą wadą tego rozwiązania jest koszt zakupu nowych felg i opon. Zależnie od rozstawu śrub, wielkości obręczy a także metody produkcyjnej, felgi mogą kosztować od kilkuset, do kilkunastu tysięcy złotych za sztukę. Do tego należy dołożyć komplet opon, które także potrafią kosztować kilkaset złotych za sztukę.
Do tego należy również doliczyć takie wady jak:

  • wysokie spalanie – większe i szersze koła będą miały stanowczo większe opory toczenia, co będzie negatywnie wpływać na ilość spalanego paliwa. Większe koła mogą również mieć negatywny wpływ na przyspieszenie samochodu.
  • spadek komfortu – większe i szersze opony o niskim profilu będą negatywnie wpływać na nasz komfort. Szerokie opony zazwyczaj oznaczają znacznie większy hałas odczuwalny w kabinie pojazdu. Ponadto, szersze opony oznaczać będą utrudnione pokonywanie kolein. Opony o niskim profilu to także znacznie gorsze tłumienie nierówności, przez co kierowca i pasażerowie bardziej będą odczuwać nierówności na drodze.
  • Mniejsza trwałość – większa felga oznacza oponę o mniejszym profilu. W wypadku najechania na dużą dziurę lub krawężnik, opona nie ma możliwości wytłumienia takiego zdarzenia. W związku z tym, może dojść do przerwania kordu wewnętrznego w oponie co oznaczać będzie jej uszkodzenie. W wypadku bardzo mocnego uderzenia może się również zdarzyć zagięcie krawędzi felgi, lub pogięcie całej felgi.
  • Mniejsza przyczepność w trudnych warunkach – Jazda po błocie lub wodzie na szerokich oponach bardzo często oznacza zmniejszoną przyczepność. Zwłaszcza jazda podczas deszczu wymagać będzie od nas znacznie większego skupienia, ze względu na znacznie większe ryzyko aquaplaningu. To samo tyczy się jazdy po błocie i piachu, gdzie szersza opona obniża właściwości trakcyjne pojazdu.

Zalety większych kół


Jak widać, zmiana kół na większe ma wiele wad. Na szczęście oprócz wad, rozwiązanie to ma również zalety:

  • Znacznie większa przyczepność na suchym – szeroka opona ma ogromny wpływ na przyczepność samochodu na suchym asfalcie. Duże koła zapewniają znacznie lepszą przyczepność podczas hamowania awaryjnego, przez co potrafią skrócić drogę hamowania o kilka metrów. Ponadto, samochód na szerokich oponach niskoprofilowych jest dużo bardziej stabilny podczas jazdy po łuku, zwiększając maksymalną bezpieczną prędkość z jaką można pokonać zakręt. Auto z szerokimi oponami wykazuje również lepszą reakcję na skręt kierownicy.
  • Wygląd wizualny – dobrze dopasowana felga potrafi odmłodzić pojazd o dobrych kilka lat. Piękne felgi są wizytówką pojazdu, a także pozwalają nam na dopasowanie pojazdu do swojego gustu. Duże ładne alufelgi pozwalają na wyrażenie siebie i swojego stosunku do samochodu.
  • Poprawa wydajności układu hamulcowego – Większa felga oznacza więcej miejsca na zacisk i tarczę hamulcową. Jeśli mamy taką ochotę, można ulepszyć układ hamulcowy przez co będziemy mieć znacznie większą energię hamowania. Ponadto, większa tarcza hamulcowa w połączeniu z ładnym zaciskiem dodatkowo podkreśli wygląd naszych felg.