Wymiana klocków i tarcz hamulcowych – kompendium wiedzy
4 stycznia 2021
Filtr DPF – jak rozpoznać zapchanie
5 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Opony całoroczne zdobywają coraz większą popularność. Cieplejsze zimy przekonują kierowców do pozbycia się starych zimówek i zainwestowania w opony całoroczne. Czy warto przerzucić się na opony wielosezonowe oraz jakie są zalety i wady opon tego typu? Czym różnią się opony wielosezonowe od typowych opon sezonowych? Jakie są warunki graniczne dla opon całorocznych? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Charakterystyka opon całorocznych

Opony letnie i zimowe różnią się od siebie rodzajem mieszanki, twardością gumy a także kształtem i głębokością bieżnika. Wszystkie opony zimowe posiadają więcej naturalnego kauczuku w mieszance, dzięki czemu opona zachowuje optymalną sztywność nawet w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Patrząc przez pryzmat temperatury pracy, opony zimowe powinny być wykorzystywane gdy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni. Opony letnie natomiast powinny być używane, gdy średnia temperatura jest wyższa od wspomnianej temperatury. Temperatura bardzo mocno wpływa na zachowanie opony, dlatego opony sezonowe należy wymieniać gdy temperatura spada poniżej danego poziomu. Ideą stojącą za stworzeniem opon całorocznych było połączenie zalet opon zimowych i letnich, a także stworzenie mieszanki która miała oferować optymalne parametry w szerokim zakresie temperaturowym. Bieżnik całoroczny jest kompromisem między przyczepnością na błocie i śniegu opony zimowej oraz przyczepnością na suchym i gorącym asfalcie opony letniej. Każdy producent posiada indywidualne podejście do opon całorocznych – część opon wielosezonowych jest przerobionymi zimówkami, a część jest przerobionymi oponami letnimi. Zależnie od bazy, opony wielosezonowe mogą się sprawować lepiej latem lub zimą. 

Jak rozpoznać oponę wielosezonową?

Wiele opon tego typu posiada bieżnik zbliżony do opon zimowych, przez co łatwo je ze sobą pomylić. Prawda jest taka, że opony tego typu można rozpoznać po napisie 4 all season, lub po znaczku wielosezonowości. Znaczek ten zazwyczaj przedstawia słońce, deszcz i śnieżynkę. Oprócz tego, często można na oponach znaleźć znaczek góry z literami M+S, co oznacza że dana opona posiada dobre właściwości jezdne na błocie i śniegu.

Zalety opon całorocznych

Opony całoroczne to przede wszystkim komfort. Możliwość zakupu jednego kompletu opon oznacza mniejsze koszty. Ponadto, posiadając opony całoroczne nie musimy jeździć do serwisu opon czy warsztatu samochodowego na zmianę opon czy kół. Zalety opon całorocznych:

  • zakup jednego kompletu opon
  • brak potrzeby wymiany opon
  • komfort psychiczny
  • oszczędność pieniędzy i czasu
  • brak problemu z przechowywaniem opon
  • zmniejszone ryzyko uszkodzenia felgi podczas zmiany opon
  • możliwość zużycia opony przed końcem terminu ważności. Należy przy tym pamiętać, że nie ma podstawy prawnej potwierdzającej termin ważności opon.

Wady opon wielosezonowych

Opony wielosezonowe są stworzone do pracy w każdych warunkach, dlatego gorzej radzą sobie w skrajnych warunkach. Opony te nie są stworzone do przejeżdżania wielu tysięcy kilometrów rocznie – ich docelowym środowiskiem jest miasto i tereny na których dba się o asfalt. Wady:

  • słabe parametry w skrajnych warunkach
  • brak opłacalności podczas dużych przebiegów
  • słaba przyczepność na gorącym asfalcie
  • szybkie zużycie latem
  • nie sprawdzają się w ciężkich i szybkich pojazdach
  • rozmiary przeznaczone dla małych aut